Legendarny Komarów

0
1930

18 października o 21.00 w National Geographic Channel, a 19 października na antenie TVP 1 o godz. 20.25 zostanie wyemitowany premierowy odcinek programu Bogusława Wołoszańskiego “Szabla Polska”, będący częścią znanego wszystkim cyklu “Sensacje XX wieku”.

O kulisach programu, Bogusław Wołoszański opowiadał podczas swojej sierpniowej wizyty w Zamościu.
W pierwszym odcinku nowej serii programu zobaczymy rekonstrukcję  przebiegu bitwy pod Komarowem, jednego z decydujących starć w wojnie polsko – bolszewickiej i ostatniej bitwy kawaleryjskiej w naszej historii. Zrealizowana z wielkim rozmachem rekonstrukcja historyczna, przy produkcji której brało udział 200 kawalerzystów, odsłania nieco zapomniane starcie, w którym polscy żołnierze wykazali się wyjątkowym heroizmem.

W 1920 r. żołnierze 1 Dywizji Jazdy dowodzeni przez gen. Juliusza Rómmla rozgromili wielokrotnie silniejszą sowiecką 1 Konną Armię. Wołoszański, w rozmowie  z Anną Popek, w trakcie tegorocznego festiwalu “Spotkania z historią“, wyjaśniał dlaczego bitwa pod Komarowem była tak ważna. To polsko-bolszewickie starcie pozostaje w historycznym cieniu Bitwy Warszawskiej, a to właśnie dzięki walkom na Wolicy Śniatyckiej, nieopodal Komarowa, wydarzenia przybrały inny bieg. Rozgromienie bolszewików w Bitwie Warszawskiej 1920 nie miałoby znaczenia, gdyby do Warszawy dotarła spod Lwowa potężna armia konna Budionnego, która zamierzała zdobyć Zamość i dalej – przez Lublin – dojść do Warszawy. Konarmia Budionnego rozgromiona pod Komarowem wycofała się z ziem polskich na wschód, kierunku Włodzimierza.

 

Poprzedni artykuł30-lecie Zamojszczyzny
Następny artykułCzytaMy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments