Co to jest Tabata?

0
3073

 

Każdy kto dba o kondycję marzy o takim rozwiązaniu.  Krótki trening i szybko zauważane efekty. Nasze ciało “ćwiczy” nawet do 48 godzin po zakończonym wysiłku. Trening został opracowany w 1996 roku przez Japończyka dr Izumi Tabata. Pierwotnie były to ćwiczenia dla Olimpijczyków, teraz trenować może każdy.

Co to jest tabata?

Trening Tabata poprawia znacznie wydolność aerobową (tlenową) i anaerobową (beztlenową) w porównaniu do treningu o niskiej i średniej intensywności. Według badań trening tego typu o wysokiej intensywności to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu. Ćwiczenie w ten sposób pozwala spalić więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Jest to możliwe poprzez utrzymujący się po zakończonym treningu podwyższonym metaboliźmie kwasów tłuszczowych. Proces ten może to trwać nawet kilkanaście godzin po zakończonym treningu podczas którego tkanka tłuszczowa jest spalana szybciej, mimo że nie wykonujemy już ćwiczeń.

Jak wygląda trening?

Ćwiczymy 20 sekund, 10 sekund odpoczywamy. Wykonujemy tyle powtórzeń, na ile pozwala nasza kondycja, ale dajemy z siebie wszystko, każde ćwiczenie wykonujemy bardzo szybko. Całą serię powtarzamy 8 razy. Odpoczynek pomiędzy kolejnymi seriami to jedna minuta.

Jakie ćwiczenia wybrać do tabaty?

Najlepsze będą szybkie pompki, bieg bokserski w miejscu, skakanka, jazda na rowerku stacjonarnym, przysiady – najlepiej z obciążeniem, pady z wyskokiem, pompka-przysiad-wyskok.

Czy tabata jest dla każdego?

Należy pamiętać, że tabata należy do bardzo intensywnych ćwiczeń, skierowana jest do osób wytrenowanych. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Konieczna jest kilkuminutowa rozgrzewka, a po zakończonym treningu kilka ćwiczeń na rozluźnienie. Osoby początkujące powinny zmodyfikować trening zmniejszając liczbę powtórzeń, do maksymalnie 6, a także wydłużając odpoczynek do 20-30 sekund.

Tabaty nie powinno łączyć się z serią innych ćwiczeń. Tabata dla początkujących powinna być wykonywana 3 razy w tygodniu.

Gdzie ćwiczyć?

Na zajęcia z tabaty zapraszamy do Fitness Platinium w Zamościu, gdzie można “dostać wycisk” pod okiem profesjonalnego trenera Katarzyny Majdan. Specjalnie dla czytelników Nowego Kuriera Zamojskiego, Katarzyna Majdan ułożyła 4 zestawy ćwiczeń.

Zobacz trening wideo i podejmij wyzwanie #tabata

Tabata cz.1 – WIDEO

Tabata cz.2 – WIDEO

Tabata cz.3 – WIDEO

red. cag.
fot. aitstudio.pl

 

Poprzedni artykułFolkowy Szczebrzeszyn
Następny artykuł25 sierpnia – Dzień polskiej żywności
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments