Exodus młodych w Zamościu

0
2748

POWIEDZ TAK EXODUSOWI MŁODYCH

 

W pierwszych dniach lipca na terenach wokół OSiRu w Zamościu pojawiły się kolorowe namioty. Wokół namiotów można było zauważyć tłumy młodych ludzi z plakietkami w charakterystycznych białych i czarnych koszulkach z logo „Exodus Młodych”. Skojarzenia przechodniów wędrowały najczęściej w kierunku spotkania Świadków Jehowy, które odbywają się na stadionie. Tym razem jednak to młodzież z diecezji zamojsko-lubaczowskiej tłumnie przybyła już po raz szósty na doroczne spotkanie młodych.

 

WYDARZENIE

“Powiedz Tak” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, szósta edycja Exodusu Młodych. Zjazd młodzieży z diecezji zamojsko- lubaczowskiej odbywał się w dniach 1 – 4 lipca 2015 na terenach OSiR w Zamościu. Zakończył się rekolekcjami z ojcem Bashoborą z Ugandy. Patronat honorowy wydarzenia objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski i Andrzej Wnuk – prezydent miasta Zamość. Wydarzenie organizowali: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Fundacja Pamięć i Tożsamość w Lubaczowie, a także Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży JESTEM w Hrubieszowie. W programie pojawili się znani goście: o. Adam Szustak, ks. Krzysztof Kralka, a także zespoły muzyczne: pop-gospelowy chór chrześcijański TGD, Anti Babilon System – zespół grający muzykę reggae z chrześcijańskim przesłaniem i zespół Anielsi z Lubaczowa. Exodus odwiedził również Nuncjusz Apostolski w Polsce J.E. Abp Celestino Migliore. Oprócz nabożeństw uczestnicy mogli wziąć udział w konferencjach prowadzonych przez gości, warsztatach psychologicznych, muzycznych, fotograficznych, pierwszej pomocy, dyskusyjnym klubie filmowym jak również w ewangelizacji Zamościa.

 

IDEA

Jak piszą organizatorzy na stronie www.exodusmlodych.pl pomysł na EXODUS MŁODYCH, czyli spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej dojrzewał stopniowo. Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy ks. Jarosław Kędra i ks. Piotr Spyra w ramach odpoczynku zaprosili młodzież ze swoich miejscowości, wspólnot i znajomych do miejscowości Wólka Biska k. Księżpola, aby spędzić trochę czasu wspólnie na łonie natury. Następnie pojawił się pomysł stworzenia spotkania na dużo większą skalę. Nazwa spotkania „Exodus” to biblijne słowo oznaczające wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i wędrówkę przez pustynię. Orgnizatorzy zapraszają młodych do wyjścia ze swoich słabości, nałogów, grzechów. Spotkanie ma być formą wsparcia dla młodych ludzi, którzy właśnie wchodzą w swe dorosłe życie.

 

MIEJSCA

Przejeżdzając ulicą Królowej Jadwigi w dniu 1 lipca można było zauważyć wzmożony ruch. Przy wjeździe na tereny OSiR pojawiły się służby porządkowe, które kierowały uczestników na parking. W białym namiocie zaraz przy bramie głównej (w tzw. recepcji Exodusu) można było nabyć wejściówki na każdy dzień. Aby zgłosić chęć udziału w całym wydarzeniu, można było rejestrować się internetowo przed rozpoczęciem się Exodusu. Jak czytamy na profilu facebookowym wydarzenia – na dzień 25 czerwca zarejestrowanych było 1637 uczestników, a średnia wieku uczestników to 17,6. Na terenie OSiRu oprócz recepcji Exodusu i miasteczka namiotowego powstała również scena i namiot dla widzów, namiot-kaplica i namiot-stołówka. Uczestnicy mogli również skorzystać z pomocy medycznej (w namiocie-szpitalu), zarejestrować się jako dawcy szpiku i kupić gadżety Exodusu (koszulki, torby, bransoletki) a także książki i płyty o tematyce chrześcijańskiej.

LUDZIE

Na spotkaniu z młodymi pojawili się goście, którzy prowadzili zarówno nabożeństwa jak i konferencje. Jednym z nich był ojciec Adam Szustak – dominikanin, rekolekcjonista wędrowny, a także autor kilkunastu książek i audiobooków. Pojawił się również ksiądz Krzysztof Kralka – dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji i Moderator Generalnej Wspólnoty “Przyjaciele Oblubieńca”. Chyba największe emocje wzbudziło jednak spotkanie z ojcem Johnem Bashobora – charyzmatykiem z Ugandy. Spotkanie odbyło się na samym stadionie w sobotę (4 lipca), gdzie ojciec Bashobora wspólnie z wiernymi modlił się o uzdrowienie psychiczne i fizyczne.

 

MEDIA

Wydarzeniu towarzyszyła bogata oprawa medialna. Patronat medialny wydarzenia objęli: Katolickie Radio Zamość, Niedziela Zamojsko-Lubaczowska, a także Skafander- Gazeta Akademicka. Transmisję z Exodusu można było oglądać na stronie internetowej w trybie online. Wydarzenie można było odnaleźć na portalu społecznościowym facebook (powstał zarówno profil jak i grupa), na którym na bieżąco pojawiały się wpisy, zdjęcia i relacje ze spotkania.

 

OPINIE

Po zakończeniu rekolekcji na stronie internetowej pojawiła się możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej spotkania. Wiele pozytywnych opinii, podziękowań i pozdrowień pojawia się na portalu społecznościowym. Iza pisze „Exodus Młodych potrafi zmienić życie, dziękuję!”, a Przemek wspomina „To był najwspanialszy Exodus na którym byłem.”

 

Autor: Agika

 

 

Poprzedni artykułKino pod gwiazdami na hotelowym dziedzińcu.
Następny artykułDoda w Skierbieszowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments