Odpowietrzanie pompy hamulcowej ABS krok po kroku

2
12814

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów samochodu. Odpowiada on przede wszystkim za zatrzymanie się pojazdu w miejscu pożądanym przez kierowcę. Jednym z elementów układu hamulcowego jest pompa hamulcowa, która, dla prawidłowego działania, musi być regularnie odpowietrzana. Dziś opiszemy krok po kroku, jak odpowietrzyć pompę hamulcową w samochodach z ABS-em.

Jaką funkcję pełni pompa hamulcowa? 

Głównym zadaniem pompy hamulcowej jest transport płynu hamulcowego do hamulców podczas zatrzymywania pojazdu. Pompa obsługiwana jest przez dźwignię uruchamianą podczas naciskania pedału hamulca. Mieści się bezpośrednio za wzmacniaczem siły hamowania przymocowanym do pedału hamulca. Na pompie hamulcowej znajduje się specjalny zbiorniczek wyrównawczy z płynem hamulcowym, w którego korku jest czujnik sygnalizujący niski poziom płynu hamulcowego za pomocą kontrolki umieszczonej na tablicy rozdzielczej samochodu.

Po czym rozpoznać zapowietrzenie pompy hamulcowej? 

Powietrze dostaje się do układu hamulcowego najczęściej poprzez opary gotującego się starego płynu hamulcowego lub na skutek wymiany elementów hydraulicznych. Aby rozpoznać, czy konieczne jest odpowietrzanie pompy hamulcowej i jaki jest stopień zapowietrzenia układu hamulcowego, należy kilka razy nacisnąć na pedał hamulca i obserwować skok rezerwowy po każdym naciśnięciu pedału. Gdy zauważalny jest wzrost skoku rezerwowego przy kolejnych naciśnięciach pedału, jest niemal pewne, że doszło do zapowietrzenia układu hamulcowego. Objawem silnego zapowietrzenia jest również tzw. miękki, wpadający w podłogę pedał hamulca. Jeszcze innym symptomem zapowietrzonych hamulców może być ściąganie auta w trakcie hamowania. Pamiętajmy, że zapowietrzenie układu hamulcowego to bardzo niebezpieczne zjawisko, które należy jak najszybciej wyeliminować.

Jak prawidłowo odpowietrzyć pompę hamulcową z ABS? 

Odpowietrzanie układu hamulcowego nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, ale bardzo istotną. Jeżeli ktoś boi się zrobić to samemu, może odpowietrzanie zlecić wyspecjalizowanemu zakładowi mechanicznemu. Gdy odpowietrzanie układu hamulcowego chcemy przeprowadzić samodzielnie, musimy przestrzegać kilku zasad. Obecnie praktycznie każdy samochód jest wyposażony w ABS, trzeba jednak zaznaczyć, że procedura odpowietrzania pompy hamulcowej wygląda nieco inaczej w przypadku samochodów z ABS i bez niego. Dziś skupimy się na pierwszym przypadku. Odpowietrzanie systemu z układem ABS stosuje się oddzielnie dla kół przednich, jak i tylnych – według zasady, że najpierw odpowietrza się przednią oś, a potem tylną.

Odpowietrzanie układu hamulcowego z systemem ABS krok po kroku 

  1. Odpowietrzanie pompy hamulcowej z układem ABS rozpoczynamy od włączenia silnika i przyciśnięcia pedału hamulca kilkadziesiąt razy. W ten sposób pozbywamy się ciśnienia regulacji systemu ABS. W czasie wykonywania tej czynności musimy pamiętać o tym, aby zbiorniczek wyrównawczy był zalany do pełna płynem roboczym.
  2. Następnym krokiem jest nałożenie przewodu na zawór odpowietrzający oraz zanurzenie jego drugiego końca w naczyniu z płynem hamulcowym (np. w miseczce).
  3. Teraz możemy rozpocząć pompowanie hamulcem do momentu, gdy zostanie wytworzone przeciwciśnienie w systemie, czyli pojawi się znaczny opór stawiany przez pedał hamulca.
  4. W momencie wytworzenia się odpowiedniego ciśnienia wciskamy maksymalnie pedał hamulca i trzymamy go w takiej pozycji. W tym czasie druga osoba powinna odkręcić zawór odpowietrzający mniej więcej o pół obrotu, powodując w ten sposób przepływ płynu hamulcowego do naczynia. W momencie, gdy będzie wyczuwalne ciśnienie na pedale hamulca, należy całkowicie zakręcić zawór. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy po to, aby nie pojawiły się pęcherzyki powietrza.
  5. Następnie zakręcamy zawór, a zbiornik uzupełniamy płynem hamulcowym.
  6. Całą procedurą powtarzamy w stosunku do kolejnych kół.

Ponieważ pompa systemu ABS nie powinna działać dłużej niż 2 minuty, układ hamulcowy należy odpowietrzać w odstępach kilkuminutowych (około 10 minut przerwy).

Szukasz markowych pomp hamulcowych w atrakcyjnych cenach? W sklepie Motochemia.pl znajdziesz szeroki wybór pomp hamulcowych dedykowanych do wielu marek samochodów.

Zachęcamy do zapoznania się również z innymi poradami motoryzacyjnymi na sklepie Motochemia.pl 

 

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
g.log

NIewiele wynika z tego artukuøu. Jesli ktoß nie wiedziaø jak odpowietrzy© ukøad – to dalej nie wie…

Adam

Tekst jest wybitnie niejasny. Za podtytułem „jak prawidłowo odpowietrzyć pompę hamulcową z abs” jest bełkot na tematy ogólne nie nawiązujący ani słowem do tego jak należy wykonać czynność z wymienionego podtytułu. Następnie jest kolejny podtytuł, „odpowietrzanie układu hamulcowego z systemem abs krok po kroku i w punkcie 1 jest nawiązanie do odpowietrzania pompy ale dotyczy zniesienia ciśnienia regulacji systemu abs. To nie jest to samo. Odpowietrzenie pompy a zniesienie ciśnienia regulacji abs to dwie inne czynności. Od punktu 2 zaczyna się opis, instrukcja dotycząca odpowietrzania hamulców na poszczególnych kołach, aczkolwiek nie jest to jasno i wyraźnie podkreślone. Nie jest napisane w jakiej kolejności należy odpowietrzać koła i na co należy zwrócić uwagę po odpowietrzeniu każdego z kół. Tekst sprawia wrażenie chaotycznego plagiatu wykonanego przez osobę nie znającą tematu odpowietrzania hamulców i zasady regulacji ciśnienia przez system abs. Szkoda czasu na czytanie.