Jak dbać o zmywarkę – porady i błędy, które popełniamy

0
1173
jakdbacozmywarke-porady.png

Zmywarka to wynalazek, który coraz częściej gości w naszych domach. W Polsce zmywarki nie są co prawda tak popularne, jak w USA, ale zyskują rosnące zainteresowanie wśród gospodyń domowych ze względu na znaczne ułatwienie codziennego sprzątania. Pojawiają się pytania, jak dbać o zmywarkę, by długo nam służyła i była w nienaruszonym stanie?

Resztki jedzenia

Jeżeli chcemy, by nasza zmywarka do naczyń służyła nam przez długi czas, bezwzględnie musimy przed umyciem w niej naczyń usunąć wszystkie resztki jedzenia. Najlepiej zrobić to po prostu przez ich opłukanie. Dlaczego jest to tak ważne? Resztki, które zostają na zmywarce prowadzą do zapychania się filtrów oraz dysz myjących. Może to sprawić, że zepsuta żywność będzie osadzać się na mytych naczyniach. Konieczne jest zwłaszcza opłukanie naczyń, które miały kontakt z kwaśną żywnością. Kwasy mogą bowiem doprowadzić do powstawania w zmywarce ognisk korozji.

Dbaj o czystość

Jednym z ważniejszych elementów w zmywarce jest filtr. Jakie jest jego zadanie? Główna funkcja polega na zapobieganiu przedostawania się resztek jedzenia do odpływu. Dodatkowo filtr zapobiega także przedostaniu się zanieczyszczeń do grzałek i pomp oraz zraszaczy. Filtry w zmywarkach wymagają czyszczenia co kilka miesięcy, ponieważ gromadzą się w nich brud oraz drobne części z jedzenia. Filtr powinien być także regularnie wymieniany, szczególnie w przypadku kiedy ulegnie on zniszczeniu. W niektórych zmywarkach stosuje się filtry samoczyszczące. W ich przypadku zmywarka jest w stanie samodzielnie usunąć zabrudzenia oraz odprowadzić je do kanalizacji.

Jeżeli chcemy, by nasza zmywarka służyła nam przez długie lata, powinniśmy zadbać o jej czystość. Szczególnie ważne są elementy takie, jak uszczelki, które czasem pomijamy. Uszczelki to miejsca, w których bardzo często gromadzą się resztki jedzenia, które z kolei negatywnie wpływają na pracę zmywarki. Jeżeli garnki oraz patelnie, które wkładamy do zmywarki oblepione są zaschniętym, starym tłuszczem, powinniśmy najpierw je umyć. Tłuszcz może doprowadzić do zatykania się filtrów oraz rur.

tabletkidozmywarki Jak dbać o zmywarkę - porady i błędy, które popełniamy

Odpowiednie kapsułki i odświeżacze

Podczas ręcznego mycia naczyń stosujemy specjalne płyny, natomiast jeśli myjemy naczynia w zmywarce, detergentem, który zastosujemy będą kapsułki. Ich głównym zadaniem jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z naczyń, ale także zmiękczanie wody oraz ochrona przed korozją. Obecnie wybór kapsułek do zmywarki jest naprawdę spory, dzięki czemu z łatwością można wybrać produkt dostosowany do naszych oczekiwań. Niektóre mają funkcję myjącą, natomiast inne zawierają w sobie także nabłyszczacz oraz środek odkamieniający. Tabletki do zmywarki powinny być zapakowane w specjalne opakowanie, które rozpuszcza się w zmywarce podczas mycia. Kapsułki do zmywarki dobrze radzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami takimi, jak np. ślady po kawie. Dodatkowo sporo z nich zawiera także substancje, które chronią nasze naczynia. Dużo marek i rodzajów kapsułek do zmywarki znajdziesz pod adresem: https://eurochemia.com/28-tabletki-kapsulki-do-zmywarki.

Jeżeli używamy zmywarki dość rzadko, może się zdarzyć, że będą wydobywać się z niej nieprzyjemne zapachy. Rozwiązaniem tego problemu będą odświeżacze specjalnie przeznaczone do mycia w zmywarce. Produkty te zapewniają świeżość oraz czystość w zmywarce, a także ze względu na specjalną formułę nie pozostawiają śladu na umytych naczyniach.

naczynia jakdbacozmywarkeicomycwniej Jak dbać o zmywarkę - porady i błędy, które popełniamy

Segregowanie naczyń

Jeżeli chcemy zachować porządek w naszej zmywarce oraz zależy nam, by jak najdłużej wyglądała jak nowa, warto zwrócić uwagę także na to, gdzie umieszczamy konkretne naczynia. Sztućce powinniśmy kłaść do koszyczka, garnki oraz miski na duże, przeznaczone do tego półki, natomiast talerze w odpowiednie przegródki. Nie powinniśmy w żadnym wypadku upychać naczyń na siłę, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Produkty

Istnieją pewne produkty, które wydłużą żywotność naszych zmywarek oraz podwyższą komfort korzystania z niej. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zmywarkę i które produkty wybrać, krótko opiszemy zastosowanie kilku z nich. Sól do zmywarki jest to detergent, którego głównym zadaniem jest zachowanie prawidłowej twardości wody. Sól ta nie wpływa do komory, w której znajdują się myte talerze, ale przepływa przez urządzenie, które zmiękcza wodę. Detergent ten sprawia, że z wody wyłapywane są jony magnezu i wapnia, przyczyniające się do podniesienia twardości wody. Sól do zmywarki powinniśmy dosypywać mniej więcej raz w miesiącu. Spory wybór soli do zmywarki znajdziesz tutaj: https://eurochemia.com/81-sol-do-zmywarki. Kolejnym produktem, który powinien znaleźć się na liście każdej osoby, która zastanawia się, jak dbać o zmywarkę, są odkamieniacze. Osad z kamienia może doprowadzić do uszkodzenia zmywarki. Jeżeli będziemy regularnie go usuwać, nasza zmywarka nie powinna ulegać awariom. Osad z kamienia to efekt zbyt twardej wody. Osadzający się kamień może powodować mniejszą skuteczność pod względem czyszczenia naczyń. O ile sól zapobiega powstawaniu kamienia, odkamieniacz radzi sobie jeżeli problem ten wystąpił. Pozbycie się kamienia pozytywnie wpłynie na żywotność naszego sprzętu i komfort korzystania.

poradydotyczacedbaniaozmywarke Jak dbać o zmywarkę - porady i błędy, które popełniamy

Czego nie myć w zmywarce?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o zmywarkę, z pewnością Twoje wątpliwości budzi między innymi to, czy w zmywarce można myć wszystkie rzeczy. Okazuje się, że zabronione jest mycie naczyń, które zostały poplamione benzyną, a także innymi łatwopalnymi substancjami. W zmywarce nie powinniśmy myć także przedmiotów takich, jak pędzle czy filtry z oczyszczaczy powietrza. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia zmywarki albo zaplamienia jej wnętrza. W przypadku przedmiotów wykonanych z drewna, dopuszczalność mycia ich w zmywarce nie jest jednoznaczna. Można myć w zmywarce drewniane przedmioty, które wykonano z twardego drewna. Nie możemy jednak myć w zmywarce przedmiotów z cienkiego drewna oraz tych, które są delikatne. Ich umycie w tym urządzeniu może sprawić, że drewno napęcznieje i popęka, a w konsekwencji uszkodzi zmywarkę. Ostrożność powinniśmy zachować także w przypadku mycia rzeczy, które wykonane zostały z plastiku oraz tych, które zrobiono z aluminium. Większość przedmiotów plastikowych nadaje się do mycia w zmywarce, jednak niektóre z nich mogą rozpuścić się pod wpływem wysokiej temperatury. Przedmioty takie, jak garnki powinniśmy myć w dolnym koszu, jednocześnie dbając, by żaden przedmiot się ze sobą nie stykał. Do mycia w zmywarce nie nadają się także stare i podniszczone naczynia oraz przedmioty wykonane z porcelany. Podczas mycia mogą one zostać zniszczone oraz doprowadzić do zepsucia się zmywarki.

Jak widać, dbanie o zmywarkę nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, a nasze zmywarki posłużą nam długo!

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments