Asystentka stomatologiczna – czy warto kształcić się w tym kierunku

0
1184

Asystentka stomatologiczna to bardzo ważny członek zespołu dentystycznego. Nie będzie przesadą nazwanie jej prawą ręką dentysty – bez niej praca gabinetu byłaby znacznie utrudniona, a nawet niemożliwa. Osoba na tym stanowisku towarzyszy lekarzowi podczas zabiegów, prowadzi dokumentację medyczną oraz zapewnia wsparcie pacjentom. Asystentka stomatologiczna ponadto dba o kontakt z klientem, odpowiada za czystość gabinetu, a także przygotowuje rozliczenia zużytych leków i środków.

Kto może zostać asystentką stomatologiczną?

Ciągły kontakt z ludźmi sprawia, że osoba na stanowisku asystentki stomatologicznej powinna cechować się życzliwością, empatią, spokojem oraz pozytywnym spojrzeniem na świat. Pacjenci gabinetów stomatologicznych, a w szczególności dzieci, bardzo często odczuwają silny lęk przed dentystą i zabiegiem. Przykre wspomnienia mogą odcisnąć ślad w psychice malucha i zniechęcić go do profilaktyki jamy ustnej, nawet w wieku dorosłym. Z tego powodu rolą asystentki jest zatem zapewnienie małym pacjentom jak najbardziej komfortowych warunków oraz zredukowanie stresu. Sprowadza się to najczęściej do odpowiadania na zadawane przez dziecko pytania, pokazywanie mu narzędzi i urządzeń, a także zaspokajanie jego ciekawości. Asystentka stomatologiczna powinna zatem mieć dobry kontakt z maluchami i potrafić z nimi współpracować.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

    Zarobki asystentki stomatologicznej zależą przede wszystkim miejsca zatrudnienia, a także jej doświadczenia i wykształcenia. W większych miastach, np. asystentki stomatologiczne w Lublinie zarabiają nawet 2700 złotych netto, czyli więcej niż w Warszawie (około 2500 zł netto). Na zarobki powyżej 3000 złotych, mogą liczyć te, asystentki, które pracują w prywatnych gabinetach oraz klinikach stomatologicznych. Warto także dodać, że osoby z tytułem asystentki stomatologicznej są poszukiwane również w innych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech oraz Włoszech wynagrodzenie za godzinę pracy na tym stanowisku wynosi od 8 do 12 euro.

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

    Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu asystentki stomatologicznej, można zdobyć w szkole policealnej w Lublinie. W odróznieniu od innych placówek dla dorosłych, słuchacze szkół GoWork.pl nie ponoszą opłat m.in. za czesne, wpisowe, legitymację, dokumentację oraz wiele innych. Nauka trwa zaledwie dwa semestry i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. W rocznym cyklu nauczania realizowane są przedmioty takie jak m.in. anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, technologie informatyczne w gabinecie stomatologicznym, ergonomia w stomatologii, prowadzenie dokumentacji medycznej, materiałoznawstwo oraz pierwsza pomoc. Osoby zainteresowane kontynuowaniem edukacji w szkole policealnej GoWork.pl, nie muszą mieć zdanej matury – wystarczy wykształcenie średnie. Zapisu na kierunek można dokonać przez formularz na stronie internetowej lub bezpośrednio w placówce. 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments