Zamość: Warsztaty i dyskusje podczas spotkania młodzieży z Francji, Niemiec i Polski [ZDJĘCIA]

0
229

Europejskie Centrum Szkoleń i Spotkań Młodzieży w Weimarze (EJBW) wraz z miastem Weimar (Niemcy) oraz miastami partnerskimi Blois (Francja) i Zamościem (Polska) organizuje trzyczęściowy międzynarodowy projekt spotkań młodzieży w “Trójkącie Weimarskim” w celu wzmocnienia uczestnictwa młodzieży na płaszczyźnie miejskiej i europejskiej.

W spotkaniu bierze udział łącznie 24 młodych ludzi z Weimaru (Niemcy), Blois (Francja) i Zamościa (Polska). Projekt promuje wymianę międzykulturową i współpracę młodzieży z różnych krajów europejskich i daje im głos, aby mogli wnieść swoje pomysły i opinie do swojego miasta i Europy. Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Zamościu jest drugim z trzech spotkań młodzieży. Pierwszym było kwietniowe spotkanie w Weimarze. W dniach 9-14 lipca 2023 r. ci sami młodzi ludzie przebywali w Zamościu, a w październiku pojadą do Blois.

Spotkanie w Zamościu koncentrowało się na tematach rozwoju miasta i przestrzeni kulturowych dla młodych ludzi. Podczas warsztatów, rund dyskusyjnych i ćwiczeń praktycznych młodzi ludzie dowiedzieli się, jak sprawić, by ich głos był słyszalny w politycznych procesach decyzyjnych i jak mogą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu swoich społeczności. Specjalnie dla gości z Weimaru i Blois młodzież z Zamościa przygotowała eksploracje miasta, np. w katakumbach i wzdłuż murów twierdzy, a także skomplikowaną grę logiczną w parku z aktorami w strojach historycznych ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Uczestnicy projektu zwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych, po którym oprowadził ich dyrektor Jerzy Tyburski. Ciekawym punktem programu było układanie gigantycznych puzzli przyjaźni oraz rozmowy z mieszkańcami Zamościa o europejskich problemach młodzieży, takich jak przestrzenie do rozwoju młodych ludzi, wsparcie partycypacji młodzieży przez oficjalne struktury, wpływ wojny na Ukrainie na nas wszystkich.

Punktem kulminacyjnym pobytu w Zamościu było oczywiście spotkanie w ratuszu z prezydentem Andrzejem Wnukiem, z burmistrzem Blois, Markiem Gricourtem oraz z obecną w tym czasie delegacją, a także z nadburmistrzem Weimaru, Peterem Kleine, który dołączył online do spotkania. Młodzi ludzie wymienili się pomysłami i sugestiami z politykami na temat tego, jak wzmocnić udział młodzieży w rozwoju miasta i kultury.

Międzynarodowa młodzież przez cały tydzień zakwaterowana była w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu, której dyrektorem jest Waldemar Leszczyński. Młodzież zwracała szczególną uwagę na otwartość i „serce” z jakim przyjęto uczestników spotkania. Także podczas przygotowywania posiłków Bursa Międzyszkolna Nr 2 zrobiła ukłon w stronę młodzieży i przygotowywała posiłki wegetariańskie. Bursa była także miejscem, w którym odbywały się zajęcia seminaryjne. Dołożono wszelkich starań, aby młodzież czuła się swobodnie „jak w domu”.

W spotkaniu młodzieży wzięła także udział Fundacja Sztukateria Idealna z Zamościa, udział wzięła non profit. Sztukateria prowadziła zajęcia plastyczne z uczestnikami spotkania oraz przygotowała „Puzzle Przyjaźni”, do których układania zaproszeni byli mieszkańcy Zamościa. Warto przypomnieć, że Sztukateria mocno angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy od samego początku wojny, m.in. organizowała warsztaty plastyczne dla ukraińskiej młodzieży.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zorganizować tę wymianę młodzieży we współpracy z naszymi partnerami w Niemczech, Francji i Polsce” – mówi Steve Eichler, kierownik projektu i specjalista ds. edukacji w EJBW. “Wierzymy, że udział młodych ludzi w kształtowaniu ich społeczności ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy i jesteśmy dumni, że możemy odegrać naszą rolę w zachęcaniu do tego udziału i że urzędy miasta chcą aktywnie angażować młodych ludzi i ich potrzeby w politykę miejską”.

 

Pobyt młodzieży w Zamościu umożliwiły: Miasto Zamość oraz Fundacja Sztukateria Idealna. Projekt może być zrealizowany dzięki Niemiecko-Francuskiej Współpracy Młodzieży (Deutsch – Franzsösisches Jugendwerk), Niemiecko-Tureckiemu Mostowi Młodzieży (Deutsch – Türkische Jugendbrücke) i Fundacji Mercator (Stiftung Mercator).

 

Krótki profil EJBW:

Europejskie Centrum Szkoleń i Spotkań Młodzieży w Weimarze (EJBW) jest organizacją non-profit, która od 1999 roku organizuje międzynarodowe spotkania młodzieży, seminaria i szkolenia w Weimarze, Turyngii i w całej Europie. EJBW angażuje się w międzykulturowe zrozumienie, integrację europejską i kulturę demokratyczną.

Źródło: UM Zamość 

Zdjęcia: EJBW Weimar

Poprzedni artykułSamorządowcy z Francji z wizytą w Zamościu [ZDJĘCIA]
Następny artykułJest powód do radości! Nowa nawierzchnia na trasie Miączyn- Niewirków
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments