Wiceminister Romanowski liczy na współpracę ponad podziałami. Projekt ustawy o ochronie dzieci [WYWIAD]

0
176

Wiceminister Romanowski liczy na współpracę ponad podziałami. Projekt ustawy o ochronie dzieci.

Związany z Biłgorajem Wiceminister Sprawiedliwości w maju ogłosił projekt ustawy zwiększającej bezpieczeństwo najmłodszych. Teraz jest ona procedowana w komisji sejmowej. Kiedy może wejść w życie i realnie chronić dzieci? O szczegółach opowie Marcin Romanowski.

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy o ochronie dzieci? W jakim stopniu wpłynie on na bezpieczeństwo najmłodszych?

Potrzebujemy sprawnie zorganizowane działania – tylko takie są w stanie przynieść zamierzony efekt. Z tego powodu chcemy wprowadzić standardy ochrony małoletnich w instytucjach, gdzie przebywają dzieci. Mowa tutaj o takich miejscach, jak szkoły, kluby sportowe czy domy kultury. Chcemy przygotować i wprowadzić gotowe procedury postępowania w sytuacji, gdy dziecko może być zagrożone. Ochroną obejmujemy również najmłodszych w procesie sądowym – gdy rodzic jest zamieszany w sprawę i nie może reprezentować dziecka przed sądem, funkcję tę będzie pełnił specjalnie wykwalifikowany reprezentant, któremu nadamy ustawowo określone obowiązki. Wprowadzimy kartę oceny ryzyka, która będzie wypełniana przez pracowników społecznych. Ważne są kompleksowe działania na różnych płaszczyznach oraz gotowość do zmiany procedur czy systemu, gdy zajdzie taka potrzeba i zauważymy w nim luki. Będziemy stawiać również na prewencję.

Wymiar sprawiedliwości chce poświęcić większą uwagę diagnozie problemu, analizowaniu sytuacji zagrożeń – czy to pomoże ograniczyć ryzyko krzywd najmłodszych?

Takie analizy, które służą poprawie działania systemu i łataniu występujących w nim luk prowadzi już teraz – dobrowolnie od kilku miesięcy – Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Dzięki tym badaniom mamy wiedzę, która pomaga rozszerzać działania prewencyjne, ponieważ jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć sedno problemu i motywy. Teraz czas, aby zgodnie z ustawą o ochronie dzieci wprowadzić obowiązek Serious Case Review, czyli analizy tych przypadków, w których doszło do śmierci dziecka, bądź mamy do czynienia z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Działając na poziomie ogólnokrajowym, nie zapomina Pan o sprawach lokalnych dziejących się na Ziemi Biłgorajskiej. Jest Pan tu często obecny i dość mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności. Jak udaje się panu połączyć te dwie rzeczy?

Mimo tego, że pracuję w Warszawie w Ministerstwie Sprawiedliwości, to staram się – kiedy tylko mogę – wracać w te piękne rejony Biłgoraja. Pamiętajmy, że prace prowadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości mają realny wpływ na życie mieszkańców całej Polski – w tym również Lubelszczyzny i oczywiście Biłgoraja.  Cieszę się, kiedy widzę, jak rozwija się ten region. Duży udział w tym ma Fundusz Sprawiedliwości, który wspiera funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Aktywizujemy również lokalne społeczności. Wspieramy Koła Gospodyń Wiejskich, które często są bijącym sercem swoich miejscowości. Dajemy im środki na dalszy rozwój i zakup potrzebnego sprzętu umożliwiający dalsze funkcjonowanie. Działamy również przy różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak m.in. akcje charytatywne. Tutaj nieceniona jest współpraca wspomnianych OSP i KGW oraz leśników czy funkcjonariuszy Służby Więziennej,

Czy wspomnianej współpracy oczekuje Pan również od wszystkich środowisk politycznych w sprawie przyjęcia ustawy o ochronie dzieci?

Oczywiście. Myślę, że dla polityków – ale i wszystkich obywateli – nie powinno być niż ważniejszego niż dobro drugiego człowieka i nasze bezpieczeństwo. Liczę, że opozycja skończy z awanturami i ślepym sprzeciwem wobec wszystkich reform proponowanych przez Suwerenną Polskę i rząd Zjednoczonej Prawicy. Dobro dzieci nie ma barw politycznych. To powinien być nasz wspólny cel, dlatego liczę na współpracę i jak najszybsze przyjęcie projektu tej ustawy. Nie ma co zwlekać, gdy w grze jest bezpieczeństwo najmłodszych.

20230515ro 15243558 Wiceminister Romanowski liczy na współpracę ponad podziałami. Projekt ustawy o ochronie dzieci [WYWIAD]

Poprzedni artykuł9 medali dla ORKI [ZDJĘCIA]
Następny artykułWyczekiwany “Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” na ekranach CKF Stylowy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments