Dwa Teatry. Zamość już po raz trzeci będzie gospodarzem ważnego wydarzenia kulturalnego

0
394

28 marca 2023 r. w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. W dniach 16-19 czerwca, już po raz trzeci Zamość będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju.

Konferencja zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023” odbyła się w budynku Ratusza Miejskiego w Zamościu. Wzięli w niej udział wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Prezes Zarządu Polskiego Radia – Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz i Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Jako pierwszy głos zabrał wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa, który powiedział: „Ogromnie się cieszymy, że nasz piękny Zamość z najpiękniejszą Starówką w Polsce, będzie gospodarzem święta Teatru Telewizji i Polskiego Radia. Zamość jest miastem otwartym, miastem gościnnym. Wiemy, że wszyscy artyści będą się tu doskonale czuli.”

Do zebranych na konferencji zwrócił się również Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa mówiąc: „Dziękujemy serdecznie, że ta najpiękniejsze teatry i słuchowiska jakie możemy oglądać w Zamościu. Zamość żyje Dwoma Teatrami. Możemy śmiało powiedzieć, że kultura najwyższych lotów przybywa co roku do Zamościa.”

Chciałabym podziękować za życzliwość, z którą Polskie Radio i Telewizja Polska stykają się tu w Zamościu. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy wspólnie to święto celebrować i dawać radość obcowania z teatrem wyobraźni. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru – zarówno tego telewizyjnego, jak i radiowego” mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Zamość pod wieloma względami jest źródłem polskiego teatru. Wystawiana była tu „Odprawa posłów greckich”.W tym roku do Zamościa przyjeżdża teatr, który się odnawia. Od jesieni będą trzy premiery spektakli w Teatrze Telewizji w miesiącu i to „na żywo”. Będzie to spotkanie teatru rejestrowanego z pierwszymi spektaklami „na żywo”.

W Międzynarodowym orędziu na Dzień Teatru, słyszymy: „Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte na fundamencie człowieczeństwa jakim jest życie”. Tegoroczne Dwa Teatry to 17 spektakli konkursowych, 4 pokazy specjalne, 4 wystawy poświecone twórczości Aleksandra Fredry. W 2023 roku obchodzimy 70-lecie Teatru Telewizji i 100-lecie urodzin Gustawa Holoubka, wysłuchamy koncertu Stanisławy Celińskiej, która ,zaśpiewa na Rynku Wodnym. W tym roku konkursowe pokazy zamknie spektakl „Judasz z Kariothu” realizowany w Zamościu tydzień temu.

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie pokazuje ludziom jacy mogliby-być, jacy chcieliby-być jacy-są.

Kiedy w moim domu padało słowo „Zamość” myślałem że to miejsce nie istnieje, że jest z bajki. Miejsce to sprawia że jesteśmy trochę lepsi, obecność tutaj jest powrotem do krainy marzeń.

Teatr jest po to aby dawać ludziom nadzieję, chcemy przynosić to przesłanie, aby mówić o pięknie i dobru, czujemy piękna wspólnotę z władzami Zamościa i jego mieszkańcami, robimy wszystko aby pokazać się tu z jak najlepszej strony”mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Nie zabraknie także prezentacji słuchowisk z udziałem Laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry – Zofii Kucówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

Sam udział w Festiwalu jest już wyróżnieniem, co roku do udziału w Festiwalu jest około 40 zgłoszeń z całego kraju. Robione są preselekcje. W zamojskiej Synagodze będą spotkania z artystami, co cieszy się dużym zainteresowaniem. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry, a jego utwory czytane będą podczas czterodniowej imprezy. Festiwalowa publiczność będzie mogła między innymi posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry – „Świeczka zgasła” i „Nikt mnie nie zna”. Dwa słuchowiska poświęcone będą tragicznym wydarzeniom z czasów II wojny światowej.„To słowo” i „Tego strasznego dnia ja nie zapomnę nigdy” to spektakle poświęcone Dzieciom Zamojszczyzny. Zaprezentowane zostaną dwa spektakle z Holoubkiem, „Mizantrop” i „Wycieczka do złotego grodu”. Będzie słuchowisko o Jadwidze Zamoyskiej jednej z patronek tego roku „Pani Generałowa” i słuchowisko poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Dwa teatry nie zapomną również o najmłodszych. Dla dzieci zaprezentowane zostaną spektakle przygotowane przez Telewizję ABC.

Ogłoszony zostanie konkurs na recenzję spektaklu Teatru Telewizji i słuchowiska radiowego, głównie dla młodzieży ale każdy będzie mógł napisać recenzję. Nagrodami będą wycieczki do Teatru Telewizji i Teatru Słuchowiska.

Oprócz festiwalowych prezentacji, wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, wystawy, warsztaty reporterskie, a także wieczory literackie.

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułBudmat zmodernizuje obiekt pod tymczasowe miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy (zdjęcia)
Następny artykułW jednym kolorze /b&w/- wystawa fotografii czarno-białej w Zamojskim Domu Kultury
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments