Rozpoczęcie Kampanii Kilometry Dobra 2023 (wideo i zdjęcia)

0
215

Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna, w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii.

Jest to kampania, która sprawia, że organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów, a także budują swoją sieć wsparcia i wzmacniają swoją sprawność.

W 10. edycji Kampanii Kilometry Dobra bierze udział Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Zamościu.

Kampania rozpoczęła się 15 marca 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r.

Na spotkaniu inaugurującym akcję jako pierwsza głos zabrała Anna Maria Antos, wiceprezydent Zamościa, powiedziała „Miasto Zamość jak co roku włącza się w akcję Kilometry Dobra. Wiemy, że dobro powraca.” Wiceprezydent zachęciła aby włączyć się w kampanię tak aby było jak najwięcej „kilometrów dobra”. „Jak co roku wspieramy PSONI Koło w Zamościu, przyłączamy się do akcji Kilometry Dobra, liczymy dobro i to w kilometrach” powiedziała Anna Maria Antos.

Z poprzednich edycji kampanii udało się zrealizować postawione cele, było to między innymi: finansowanie powstania świetlicy terapeutyczno-rehabilitacyjnej jak również finansowanie autobusu dowożącego podopiecznych do wszystkich placówek stowarzyszenia.

W 10. edycji Kampanii najważniejszym celem jest remont budynku przeznaczonego na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Z zadaniem tym Stowarzyszenie boryka się od kilku lat, zbierane były środki przez wiele lat. Jest to bardzo ważne aby poprawić warunki w sali terapii zajęciowej dla dzieci i młodzieży, wychowanków ośrodka. Lepsze warunki poprawią poczucie bezpieczeństwa wychowanków stowarzyszenia. Pieniądze będą zbierane do puszek, będą również zbierane przez młodzież ze wszystkich szkół Zamościa oraz w parafiach. Ambasadorami akcji są Beata Ścibakówna (pochodząca z Zamościa) Jakub Dmochowski, Waldemar Barwiński

Dokładnie 30 lat temu, 15 marca powstało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Rys historyczny stowarzyszenia nakreśliła Nina Oktaba.

W roku 1990 w zupełnie innej rzeczywistości, gdy nie było obowiązku szkolnego dla dzieci z niepełnosprawnościami i nie było placówek dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami, osoby nie pełnosprawne pozostawały w domu. Gdy na ulicy widać było osobę niepełnosprawną ludzie odwracali wzrok, zaglądali do wózków ale nie wiedzieli jak się zachować. Rodzice osób niepełnosprawnych mieli ogromną potrzebę dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami osób niepełnosprawnych. Rodzice zaczęli zastanawiać się jak zapewnić przyszłość swoim dzieciom. Skupiali się wokół Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ale to wydawało się niewystarczające. Grupa zaangażowanych matek i ojców na wzór Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym utworzyła w 1993 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu, pierwszym przewodniczącym zarządu został Jerzy Tretyn. Pierwszą placówką był Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy, a następnie powstał Warsztat Terapii Zajęciowej. Nareszcie osoby z niepełnosprawnościami miały możliwość spędzać czas wśród rówieśników. Bawić się, uczyć.

Do Stowarzyszenia zaczęło zgłaszać się coraz więcej podopiecznych, powstała konieczność rozbudowy, zarząd Stowarzyszenia podejmuje decyzje o rozbudowie budynku przy ulicy Orlicz Dreszera 14, w roku 2000 oddano budynek o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, następnie wynajęto pomieszczenia przy Orlicz Dreszera 18, zostały tam przeniesione grupy edukacyjne szkoły podstawowej a później też klasy przysposabiające do pracy, z myślą o dzieciach powstały grupy przedszkolne oraz wczesne wspomaganie małego dziecka. W 2015 roku pojawiła się możliwość pozyskania pomieszczeń po szkole podstawowej w miejscowości Gródek. Obiekt ten został wyremontowany i aktualnie znajduje się tam świetlica rehabilitacyjna i mieszkania treningowe.

Przez 30 lat stworzyliśmy kompleksową placówkę zapewniającą edukację, rehabilitację, terapię. Pracuje tu ponad 100 osób. Nasi podopieczni to osoby, u których w wieku dziecięcym wykryto niepełnosprawność do osób starszych. Nie ma limitu wieku. Wciąż wzrasta liczba podopiecznych, dlatego konieczne stało się wyremontowanie budynku Orlicz Dreszera 10”.

Podczas spotkania głos zabrał Marian Kondrat, członek zarządu PSONI Koło w Zamościu , powiedział „Wzrasta ilość podopiecznych, niezbędne nam są kolejne budynki do zagospodarowania. Dziś mamy 200 uczestników zajęć w stowarzyszeniu, zaczynaliśmy od 40 osób. Byliśmy pierwszym Warsztatem Terapii Zajęciowej w Zamościu. Nie rozwijalibyśmy się tak dynamicznie bez władz Zamościa i wszystkich ludzi dobrej woli”.

Następnie do dyskusji włączyła się Jadwiga Stromkie, przewodnicząca stowarzyszenia, powiedziała „Pomagam stowarzyszeniu, ponieważ mam też córkę, która jest członkiem stowarzyszenia. Dzięki przedsiębiorcom i innym darczyńcom możemy zapewnić podopiecznym godne warunki”.

We wrześniu planowane są różnego rodzaju imprezy promujące stowarzyszenie jak również stowarzyszenie świętować będzie rocznicę 30 lat istnienia stowarzyszenia, która obchodzona jest w tym roku.

Na koniec Krzysztof Rysak, członek zarządu PSONI Koło w Zamościu wyjaśnił czym są owe kilometry dobra i jak są liczone „Kolejna akcja Kilometrów Dobra jest to już 10. edycja,, którą dzisiaj rozpoczynamy. Akcja polega na zbieraniu środków własnych na remont i adaptacje budynku przy ulicy Orlicz Dreszera 10, w którym to będą odbywały się Warsztaty Terapii Zajęciowej Zbieramy złotówki, potem naklejamy je na specjalna taśmę. Jeden metr naklejonych złotówek jest takim symbolem naszej akcji kilometrów dobra, im więcej nazbieramy tych kilometrów tym te środki na nasze potrzeby są większe.”

 

Poprzedni artykułZ zamojskiego osiedla ukradli Audi A6
Następny artykuł7 złotych medali wywalczyli zawodnicy Bushido Szczebrzeszyn na Mistrzostwach Polski (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments