Książnica Zamojska zaprasza dziś (16.03) na wernisaż wystawy pocztówek i kart pocztowych o tematyce Świąt Wielkanocnych

0
202

Książnica Zamojska zaprasza na wernisaż wystawy “Święta Wielkanocne opisane dawną pocztówką i kartą pocztową” ze zbiorów Stanisława Rudego
wernisaż 16 marca 2023 roku
wystawa czynna od 15 marca do 15 kwietnia 2023 roku

Na wystawie do zobaczenia będzie 120 pocztówek.
Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich celebrującym misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. 

Święta Wielkiej Nocy to czas zadumy, wyciszenia duchowego, jak też czas refleksji, radości i nadziei. Czas, kiedy w spokoju w zaciszu domowym możemy spotkać się w rodzinnym gronie, czas ucztowania przy pięknie i bogato zastawionym stole, po uprzednim podzieleniu się święconym jajkiem.

To czas napawający nas optymizmem, dostarczający nam przeżyć, wzruszeń i radości, okres składania sobie życzeń i przesłań w różnorodnych formach.

Wydarzeniom świątecznym towarzyszy ciekawa obyczajowość, w dużej części zrodzona z tradycji narodowych, jak i obrzędów świeckich. Obrzędowość świąteczna stanowiła inspirację dla twórczości artystycznej, która pod koniec ubiegłego wieku bardzo często była przenoszona na pocztówki i karty pocztowe.

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych w tej formie pojawił się w Europie Zachodniej pod koniec XIX wieku, zaś w Polsce ponad 100 lat temu. Karty i pocztówki są kopalnią wiedzy o minionych czasach, są też uzupełnieniem przekazu narodowych tradycji i świątecznej obrzędowości. Dostarczają nam jednocześnie wielu przeżyć, wzruszeń i wrażeń artystycznych. Zawierają życzenia dla rodziny, znajomych i przyjaciół. Bardzo często wzbogacano je fragmentami lub całymi dziełami malarskimi o tematyce religijnej.

Wyrażam nadzieję, że wystawa zachęci byśmy wśród świątecznych tradycji kultywowali piękny zwyczaj wysyłania sobie kart i pocztówek, tych drobnych pamiątek, które pomimo upływu lat kryją w sobie urok, piękno i radość obdarowywania” mówi Stanisław Rudy.

Stanisław Rudy, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w latach 1984-2008, kolekcjoner. Urodzony w Michalowie, ukończył Liceum Pedagogiczne w Szczebrzeszynie i kulturoznawstwo na Wydziale Pedagogiki UMCS w 1979 r. Był nauczycielem i kierownikiem szkół podstawowych. Przez wiele lat związany był z harcerstwem. W latach 1973-75 był komendantem Hufca i zastępcą komendanta Chorągwi. Jego zasługą jest m.in. powstanie „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” (był przewodniczącym kolegium) i organizacja znanej w kraju reprezentacyjnej imprezy Zamojskiego Domu Kultury- Zamojskiego Lata Teatralnego oraz powołanie ZPiT „Zamojszczyzna”.

Stanisław Rudy jest czołowym w Zamościu kolekcjonerem pocztówek.

plakat pocztowki 02 Książnica Zamojska zaprasza dziś (16.03) na wernisaż wystawy pocztówek i kart pocztowych o tematyce Świąt Wielkanocnych

Poprzedni artykuł7 złotych medali wywalczyli zawodnicy Bushido Szczebrzeszyn na Mistrzostwach Polski (zdjęcia)
Następny artykułScrabble Challenge 2023 w II LO w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments