Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

0
379

W ramach konkursu w Pierwszej Edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023 powstał projekt cyklu bezpłatnych kursów dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terenie Zamościa.

Projekt został dofinansowany i trwają przygotowania do realizacji na terenie miasta Zamość Początek projektu zaplanowano na 1 października 2022 roku.

Barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do tego, że do Polski przybyło wiele osób uciekających przed wojną. Głęboko zdajemy sobie sprawę z faktu, iż Osobom tym potrzebne jest udzielenie konkretnej, nie tylko symbolicznej pomocy, gdyż w jednej chwili stracili wszystko, co najważniejsze. Dlatego też w trakcie szkoleń, uczestnicy oprócz języka polskiego podczas zajęć z informatyki i historii wspólnej naszych narodów poznają naszą kulturę, zwyczaje i wszystko to, co pomoże im się odnaleźć w naszych realiach” – wyjaśniają powody przygotowania projektu jego autorzy.

Wsparciem docelowo będzie objętych 225 osób z terenu miasta i powiatu Zamość, a także powiatów ościennych. Aby ruszyć z programem, na zajęcia do końca tego roku powinno zgłosić się 80 osób, na start od 1 października jedna grupa 20-osobowa.

Zaplanowane szkolenia zostały tak skonstruowane, by zapewnić uczestnikom zdobycie ogólnej orientacji kulturowej i społecznej. Cykl szkoleń obejmuje nauczanie: języka polskiego na poziomie podstawowym, informatyki oraz historii wspólnej naszych narodów. 

„Aby ułatwić integrację, prowadzone będą także zajęcia wykładowe dotyczące wspólnej historii i szeroko rozumianej problematyki ukraińskiej, w tym stosunków polsko-ukraińskich; lekcje historii o Polsce i Ukrainie oraz na temat kultury i norm społecznych towarzyszących codziennemu życiu; kwestii społeczno-gospodarczych oraz metod dezinformacji w Internecie, a także, jak rozpoznawać fałszywe informacje o wojnie.” – czytamy na stronie 

Nadto, od października w siedzibie Caritas w Zamościu funkcjonować będzie punkt pomocy. Uchodźcom zostanie zapewniona pomoc prawna [dyżur wykwalifikowanego prawnika i radcy prawnego] i pomoc tłumacza. Fundacja “Potrafisz Polsko!” chce na to stanowisko zatrudnić osobę z Ukrainy, mającą status Uchodźcy.

W ramach nauki informatyki, uczestnicy uzyskają wsparcie w kontaktach z instytucjami publicznymi, jak i prywatnymi, np. zakładanie konta bankowego, nabywanie nieruchomości, spełnianie obowiązków obywatelskich, korzystania z transportu publicznego lub uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, korzystanie z oferty pomocowej (m.in. socjalnej i mieszkaniowej), edukacyjnej, rozwojowej oraz rozrywkowo-kulturalnej.

Na czas trwania kursu uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, opiekę nad dziećmi w miejscu szkolenia. I tutaj także poszukiwana jest osoba z Ukrainy, która odpłatnie zaopiekowałaby się dziećmi, w czasie kiedy ich rodzice korzystaliby ze szkoleń.

Po ukończonym cyklu szkoleń każdy uczestnik otrzyma dla siebie notebook, jako swoiste wsparcie poszkoleniowe.

Program jest dofinansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy Integracja Cudzoziemców na Rynku Pracy w ramach konkursu Razem możemy więcej, a na naszym terenie realizowany jest przez Fundację Potrafisz Polsko! Razem możemy więcej – pomoc dla Ukrainy

Zgłoszenia do programu przyjmowane są telefonicznie: 691 984 663 (w godz. 9.00 – 17.00 oraz mailowo: [email protected]

plakat a1 50szt Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

ulotka jpolski Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

ulotka jukrainski Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

Poprzedni artykuł25-letni “bohater za sterami BMW” uciekał przed policjantami
Następny artykuł48-latek przygnieciony przez traktor. Publikujemy film z miejsca wypadku
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments