Szewczyk szyje w Bramie

0
619

 

10 września w wieczornym oknie pogodowym w czasie całodziennej ulewy nad miastem, miało miejsce odsłonięcie rzeźby figurki Szewczyka, który dołączył do Leśmianowskiego Szlaku Literackiego.

Autorem rzeźby jest Bartłomiej Sęczawa a pomysłodawcą Zamojski Dom Kultury. Szewczyk przysiadł  w Bramie Szczebrzeskiej i tam wita turystów.

Bohater wiersza Leśmiana, Szewczyk to skromny człowiek, który szyje buty dla Boga. Wykonuje on swoją pracę nocą i czyni to z wielkim zapałem, chociaż wydawałoby się, że niewykonalne jest uszycie obuwia dla wielkiego Stwórcy. Szewczyk świadom jest tego, że jego istnienie jest znikome, jednak wdzięczny jest Bogu za życie, które otrzymał. Wypowiada on słowa:

„W szyciu nic nie ma, oprócz szycia,

Więc szyjmy, póki starczy siły!

W życiu nic nie ma, oprócz życia, 

Więc żyjmy, aż po kres mogiły!”

Bohater robi to, co potrafi, szyje buty dla chwały Boga. Realizuje on w ten sposób siebie. Człowiek stawia przed sobą wciąż szczytne cele, dąży do nich, a nawet, jeśli je osiąga wciąż jest rozgoryczony, nie ma poczucia spełnienia, pełnej satysfakcji. Natura ludzka jest bowiem przepełniona pychą i chociaż ludzie zmierzają do doskonałości, doskonali nie są. Szewczyk wyznaje inną, własną filozofię, w której można dopatrzyć się elementów franciszkanizmu. Uważa on, że najlepszym rozwiązaniem jest realizowanie siebie, akceptowanie życia takim, jakim jest.

Plejadę postaci leśmianowskich autorstwa Bartka Sęczawy, które można odnaleźć w Zamościu otwierają Bajdała z Dusiołkem, którzy od maja 2017 roku mieszkają na Rynku Wodnym. Rok później, w maju 2018 roku, na schodach do Corner Pubu przy ul. Żeromskiego przysiadł Srebroń, Na parapecie kamienicy „Morandówka” w 2019 roku posadowiono dwie figurki gadów. Skrzypek Opętany od października 2020 roku “przygrywa” przy bramie do Parku Miejskiego, a w 2021 roku na schodach do Zamojskiego Domu Kultury wsparł się Znikomek.

W kolejce do pracowni artysty czekają jeszcze Migoń, Jawrzon, Dżananda, Śnigrobek, Zmierzchun, a na końcu kolejki Pan Błyszczyński.

Odsłonięcie rzeźby Szewczyka było jednym z punktów programu tegorocznej Ulicy Literackiej.

 

Poprzedni artykułUkraińcowi grozi dożywocie za atak na policjantów
Następny artykułZapisy na bezpłatne echo serca
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments