“To jest rzecz wtórna”. Wystawa fotografii Anny Hartman Ksycińskiej w Galerii Fotografii Ratusz!

37
252

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Galeria Fotografii Ratusz oraz autorka Anna Hartman Ksycińska serdecznie zapraszają na wystawę fotografii, pt. “To jest rzecz wtórna”.

Wernisaż, z udziałem autorki, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 2 września 2022 roku o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.

„To jest rzecz wtórna”

„A potem jest taki moment, taki przerażający, przełomowy moment, który tak naprawdę nie jest momentem, tylko procesem, kiedy uświadamiasz sobie, że twoja przepustka niewinności zaczyna wygasać. I teraz to świat patrzy na ciebie. (…) Musisz się stworzyć od początku.” – napisała Julia, 19 lat.

„To jest rzecz wtórna” to projekt dokumentalny o młodych ludziach z Rzeszowa realizowany w latach 2019 i 2020. Przyglądam się grupie przyjaciół u progu dorosłości. Spędzają czas ze sobą, rozmawiają, inspirują się wzajemnie, eksperymentują na różnych polach. Czasem, korzystając z przywileju młodości, bawią się wesoło. Często jednak demonstracyjna brawura przykrywa smutek, niepewność, poczucie braku oparcia. Rekompensują to tworząc silne więzy wewnątrz grupy, w której mają możliwość czułego, pozbawionego erotycznego podtekstu, przytulenia się, ale także przymiarki do pierwszych związków partnerskich, niekoniecznie heteroseksualnych.

Tożsamość jest procesem ciągłego stawania się, nie drogą do celu. Sposób ubierania się, poglądy, orientacja seksualna podlegają ewolucji, ale na każdym etapie tej drogi potrzebne jest bezpieczeństwo i poczucie akceptacji; wsparcie grupy zastępuje brak zrozumienia w szkole, czy rodzinie.

Barwni, pozornie beztroscy uczniowie ostatnich klas liceum stopniowo zaufali mi i pozwolili się fotografować. Nie było to oczywiste. W mieście w południowo-wschodniej Polsce prowokujące stroje, kolorowe włosy, biżuteria u obojga płci, próby zdefiniowania preferencji seksualnych stanowią wyraźne przekroczenie akceptowalnych standardów socjalnych, zarówno z punktu widzenia szkoły, jak i rodziców. Ile wolności zostawiamy młodym ludziom? Czy ułatwiamy im wejście w dorosłość? Czym są stereotypy i jak zgubny mogą mieć wpływ na nastolatków? Czy tożsamość musi być przedmiotem debaty politycznej? Zadaję sobie to pytanie codziennie. Julia – to moja córka.

Anna Hartman Ksycińska, doktor nauk medycznych, specjalista pediatrii i anestezjolog, od kilku lat na równi z medycyną pasjonuje ją fotografia. Interesuje ją fotoreportaż i dokument, przede wszystkim dotyczący szeroko pojętych praw człowieka, jego miejsca w społeczeństwie i związku człowieka z naturą.
Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020
Finalistka konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” 2020.
Projekt „To jest rzecz wtórna” został dwukrotnie pokazany w roku 2021 – w ramach wystawy Polish Women Photographers w czasie FotoArt Festiwalu w Bielsku-Białej oraz jako wystawa indywidualna w czasie Opolskiego Festiwalu Fotografii. Szerszy wybór zdjęć z tego projektu został zawarty w książce fotograficznej, nagrodzonej w 2022 na Athens Photo Festival.
Autorka aktualnie mieszka w Rzeszowie.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

hartman plakatweb

 

Poprzedni artykułWypożyczalnia Główna Książnicy będzie NIECZYNNA przez niemal miesiąc.
Następny artykułUSG pacjentów z chorobami nerek
Subscribe
Powiadom o
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

1continue

transcript of a man’s first gay chat https://newgaychat.com/

free gay bi male text chat https://gaychatcams.net/

free gay phone chat https://gaychatspots.com/

gay suppport chat https://gay-live-chat.net/

gay chat roullrtte https://gayphillychat.com/

gay video chat sites realty to dirty roulette https://gaychatnorules.com/

gay zoom chat rooms pnp https://free-gay-sex-chat.com/

free gay chat rooms online https://gaymanchatrooms.com/

help with writing paper https://sociologypapershelp.com/

paper writing help https://paperwritinghq.com/

academic paper writers https://doyourpapersonline.com/

custom paper writing services https://top100custompapernapkins.com/

ghost writer for college papers https://researchpaperswriting.org/

write my paper online https://mypaperwritinghelp.com/

1nominate

coursework moderation https://courseworkdownloads.com/

coursework sample of written work https://teachingcoursework.com/

help with coursework https://courseworkdomau.com/

free single personal ads https://sexanddatingonline.com/

free sex chat sites https://freedatinglive.com/