„Sitanianie” najlepszym chórem seniorskim w Polsce!

0
1743

Jury było zgodne i jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Chórowi „Sitanianie” z Gminy Zamość w kategorii „muzyka” na XX. Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2022 we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie). Wydarzenie jest cykliczne, ale odbywa się co 2 lata. Jest bodajże największym w kraju konkursem dla seniorów-artystów. Przegląd trwał aż 3 dni. Na scenie klimatyzowanej sali widowiskowej włocławskiego Centrum Kultury „Browar B” wystąpiło niemal 70 formacji, które łącznie skupiły rzeszę ponad pół tysiąca artystów. „Sitanianie” zaśpiewali w niedzielę, 3 lipca 2022 r., a werdykt ogłoszono 5 godzin po ich występie. Łzy szczęścia same cisnęły się do oczu wielu członkom naszej formacji, szczególnie dyrygentce, Irenie Dużyńskiej, która ze wzruszeniem wysłuchała na scenie wielu budujących słów uznania i gratulacji nie tylko od Jurorów.

„To był najlepszy występ „Sitanian” odkąd pamiętam.” – powiedział Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, który towarzyszył formacji w wyprawie po laury – „Po wykonaniu pierwszego utworu publiczność jakby się zawahała z reakcją, bo oklaski były skromne, jakby niepewne. Drugi utwór pokazał świetne przygotowanie i zgranie chórzystów. A trzecia pieśń wręcz zahipnotyzowała wszystkich, chwyciła za serce i przytrzymała przez chwilę, bo po występie zapanowała absolutna cisza, po której nagle zerwały się burzliwe brawa.” – relacjonuje dyrektor GOK-u – „Pomyślałem wtedy, że tak ujmujące śpiewanie zasługuje na nagrodę i podium. Całościowo to był naprawdę świetny występ – mimo, że krótki, to jednak miał swoją dramaturgię, jak mini-spektakl muzyczny”. Jury chyba myślało podobnie, bo przełożyło się to na wielki sukces chóru z Gminy Zamość. Ale nie było łatwo.

W tym roku organizatorzy przeglądu połączyli kilka kategorii konkursowych w jedną pod nazwą „muzyka”, przez co nadzieje na wygraną i podium były umiarkowane, bo rywalizacja była przeogromna – w kategorii „muzyka” wystąpiły aż 33 podmioty wykonawcze z całej Polski, w tym 6 chórów, z czego 2 z województwa lubelskiego. Okazało się jednak, że nasi „Sitanianie” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej nie tylko zyskali zgodne uznanie Jury w kwestii doboru repertuaru, ale dosłownie chwycili za serce przepięknie wyśpiewanymi utworami. Ponadto, był to jedyny chór wśród wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych formacji muzycznych.

Pieśni, które przyniosły „Sitanianom” zwycięstwo to „Kraj rodzinny matki mej” (sł. H. Mikucka, muz. T. Mikucki, oprac. M. Gumiela), „Przylecieli sokołowie” (sł. J. Czeczot, muz. St. Moniuszko) i „Matko moja ja wiem” (sł. A. Małyszka, muz. P. Majboroda, w opracowaniu własnym dyrygentki Ireny Dużyńskiej). Nie bez znaczenia okazał się również bardzo dobry, acz dyskretny akompaniament klawiszowy instruktora Tadeusza Flora, który wspomaga na co dzień swoim doświadczeniem i talentem muzycznym Panią Irenkę w prowadzeniu gminnej formacji chóralnej.

Łącznie we wszystkich czterech kategoriach 3-dniowego przeglądu wystąpiło 67 wykonawców (muzyka: 33 wykonawców, taniec: 19, teatr: 8, folklor: 7). Można więc śmiało stwierdzić, że Chór „Sitanianie” zaliczył największy sukces podczas całego przeglądu, ponieważ zwyciężył rywalizację z aż 32 formacjami muzycznymi w swojej kategorii.

Jest to historyczne dokonanie sitanieckiego chóru z Gminy Zamość, który jednocześnie godnie reprezentował całą Lubelszczyznę na ogólnopolskim przeglądzie. Wśród wszystkich zakwalifikowanych do Włocławka podmiotów było tylko 7 wykonawców z województwa lubelskiego, w tym Chór „Sitanianie”, który jako jedyny z tej „siódemki” zajął I miejsce w swojej kategorii; II miejsce też przypadło artystom z Lubelszczyzny – nagroda trafiła do formacji „Duetfolk” z GOK-u Gminy Łuków, a III nagrodę przyznano zespołowi „Retrowianki” z Kołobrzegu.

Chór „Sitanianie”, oprócz dyplomu za I miejsce oraz statuetki Arsika – „ludowego” kurczaka, będącego maskotką przeglądu, przywiózł też do domu nagrodę finansową 1500 zł, ufundowaną przez Wicepremiera / Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Cały Protokół Jury z wynikami XX. OPARS „ARS” 2022 we Włocławku znajduje się TUTAJ

Tekst i foto: Gminny Ośrodek Kultury Gm. Zamość 

 

Poprzedni artykułRatusz zachęca do przesiadki na jednoślady! Ruszyła akcja “Piątek na rowerze”
Następny artykułBudżet Obywatelski 2023: 42 projekty zaopiniowane pozytywnie, 1 odrzucony
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments