Festiwal Stolica Języka Polskiego już za miesiąc. Co w programie 8. edycji?

0
479
Fot. SJP

Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą na Roztocze, do Szczebrzeszyna, gdzie nad rzeką Wieprz przez tydzień trwają rozmowy, spotkania i koncerty w których najważniejsze jest: słowo. Od niego wszystko się zaczyna i tak jak mówi Wiesław Myśliwski: „To język ustanawia świat”.  

W tym roku ósma edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie rozpocznie się 7 sierpnia, a potrwa do 13 sierpnia. Jej patronem jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy Jego urodzin. 

W programie festiwalowym zaplanowano wiele spotkań autorskich z wybitnymi i lubianymi pisarzami. Justyna Sobolewska – kuratorka programu głównego Festiwalu, zaznacza, że  w tym roku w programie wiele spotkań poświęconych nowościom wydawniczym, między innymi Sylwii Chutnik czy Filipa Zawady. 

Układając program nie możemy nie myśleć o tym, co dzieje się w Ukrainie, dlatego naszymi specjalnymi gośćmi będą też pisarki i pisarze ukraińscy – mówi Sobolewska. 

Podczas ósmej edycji kontynuowany będzie cykl spotkań poświęconych językowi. Kuratorem Pasma Językowego jest dr hab. Paweł Nowak z Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej. Tegoroczne hasło cyklu brzmi: Wyłącz nienawiść włącz empatię”.

– W tym roku Pasmo Językowe zaczynamy od rozmowy o propagandzie, jak różne komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi. Będziemy rozmawiali o języku perswazji, języku manipulacji – podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami – mówi Nowak. Tematem spotkań będzie też język polskiej przestrzeni publicznej XXI wieku. Nie zabraknie dyskusji o tym, jak włączyć do społecznego dyskursu różne grupy społeczne – jak je nazywać i jak o nich mówić. – Poświecimy dużo uwagi osobom o innym kolorze skóry jak i osobom o zróżnicowanej płci i orientacji seksualnej, a także zajmiemy się wiekiem i wykluczeniami, wynikającymi z kryzysu psychicznego czy niezadowolenia ze swojego ciała – o tym opowiedzą specjaliści i specjalistki z całej Polski – dodaje dr hab. Paweł Nowak  – kurator Pasma Językowego Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

W programie Festiwalu zaplanowano też cykl spotkań poświęconych Śląskowi, a w zasadzie temu jak opisywany jest w literaturze. Kuratorem Pasma Śląskiego prof. Ryszard Koziołek:

– Śląsk – zadziwiające zagęszczenie niewypowiedzianych historii. A może żadna historia nie potrafi wypowiedzieć tego miejsca? Może Śląsk to raczej stan świadomości. Jeśli tak, to nic lepiej od literatury nie potrafi się z tym zmierzyć – mówi prof. Koziołek i zaprasza na pasmo Śląsk. 

Tak jak w latach poprzednich tak i w tym roku w Szczebrzeszynie rządzić będą też dzieci i młodzież – to dla nich powstaje Mała Stolica Języka Polskiego w której głównymi inżynierkami są Katarzyna Stoparczyk i Magdalena Kłos – Podsiadło. 

Ważne momenty Festiwalu to także wręczenie tytułów Wielkiego Redaktora i Człowieka Słowa. 

Nowością w tym roku jest też akcja, którą organizatorzy Festiwalu zainicjowali w połowie maja: „Czytasz? Wspieraj!”. Festiwal to wspólnota gości, publiczności, mieszkańców Roztocza i  organizatorów. W tym roku wielu z tej wspólnoty zdecydowało się zostać „Społecznym Mecenasem Festiwalu” 

  • Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim naszym Mecenasom. Odpowiedzieli Państwo na nasz apel, naszą propozycje, żeby wspólnie wziąć odpowiedzialność za organizację naszego festiwalu. Dziękujemy – mówi Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu.  

VIII edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, któremu patronuje Miron Białoszewski potrwa od 7 do 13 sierpnia. Za Wiesławem Myśliwskim organizatorzy mówią: „Ufamy językowi, wszystko jest w języku” i dodają od siebie: „Ufamy, że będziecie z nami”.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie: www.stolicajezykapolskiego.pl

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fb 1200x628 b Festiwal Stolica Języka Polskiego już za miesiąc. Co w programie 8. edycji?

 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ/ REGION: Oferty pracy aktualne na dzień 04.07.2022r.
Następny artykułŚmierć 91-letniego kierowcy Forda
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments