W lasach biłgorajskich upamiętniono 
Nadleśniczego USOWA

0
213

Na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj w okolicach wsi Ciosmy z inicjatywy Andrzeja Borowca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj a także przy współpracy Prezesa Światowego Związku AK Okręg Nisko-Stalowa Wola Zbigniewa Markut narodził się pomysł uczczenia Nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska Bolesława Usowa. Patronat nad wydarzeniem objął Wice Minister Sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

Uroczystości odbyły się  w dniu 5 czerwca 2022 roku w Leśnictwie Rogóźnianka w Osadzie Leśnej Huta Nowa należącym do Nadleśnictwa Biłgoraj gdzie uczczono Nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska Bolesława Usowa a zarazem Pamięć mjr Bolesława Usowa ps. „Konar”. 

Ku zaskoczeniu organizatorów uroczystość przyciągnęła ogromne rzesze zainteresowanych. Przy brzmieniu hymnu w otoczeniu Leśników i przedstawicieli Światowego Związku AK oraz oddaniu salw przez grupę rekonstrukcyjną dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej naszego bohatera.

„Konar” to wybitna osobowość zasługująca na najwyższe uznanie, dowódca Oddziału Ojca Jana Armii Krajowej, zaangażowany w sprawy kraju od najmłodszych lat jako członek Związku Harcerstwa Polskiego. Studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie a jako inżynier leśnictwa pełnił funkcję Nadleśniczego w Hucie Krzeszowskiej. To również prawdziwy patriota – wybitny dowódca, który po wstąpieniu do Oddziału leśnego NOW-AK „Ojca Jana” w 1944 został jego dowódcą a podczas akcji „Sturmwind I” ocalił grupę około 3 tysięcy żołnierzy wyprowadzając z niemieckiej obławy. Za działalność był dwukrotnie więziony i torturowany przez Gestapo i UB.

Odwaga i wierność ojczyźnie jaką się wykazał w swoim krótkim blisko 41 letnim życiu jest dla nas wzorem i przykładem patriotyzmu. Zapisał się On w historii naszego Nadleśnictwa jako ten, który połączył swoje życie zawodowe z lasem będąc inicjatorem wielu struktur leśnych i łowieckich. Człowiek wybitny, wzór postawy obywatelskiej stanowiący fundament na którym została zbudowana wolna Polska. Pozostawił po sobie wiele zapisanych kart historii.

 

Poprzedni artykułMugambi z zamojskiego ZOO nie jest już samotny. Dołączyła do niego Jasira.
Następny artykułZAMOŚĆ: Przyszedł do dentysty, ukradł puszkę z datkami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments