Alior Bank dla dzieci z Ukrainy

0
842

Spółka Alior Bank w marcu 2022r. przekazała lokal po dawnej placówce finansowej przy ul. Gminnej w Zamościu (budynek Hotelu Jubilat) na potrzeby utworzenia oddziału przygotowawczego dla dzieci z Ukrainy.

Lokal o łącznej powierzchni 500m2 Alior Bank przekazał władzom samorządowym. Miasto Zamość w ścisłej współpracy z Zarządem Gospodarki Lokalowej w Zamościu oraz Szkołą Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, dokonało gruntownej modernizacji pomieszczeń po dawnej siedzibie oddziału banku.

10 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie placówki oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy, które funkcjonują pod nadzorem merytorycznym Szkoły Podstawowej nr 2. Utworzono cztery oddziały nauczania: klasa I, łączona klasa II i III, łączona klasa IV i VI oraz łączona klasa VII i VIII.

Pomieszczenia zostały wyremontowane od podstaw, przystosowane do potrzeb placówki oświatowej, wyposażone w nowe niezbędne sprzęty, pomoce edukacyjne. Do dyspozycji dzieci jest 10 sal lekcyjnych, pracownia informatyczna, przytulna stołówka, kącik do odpoczynku, toalety. Jak w prawdziwej szkole jest też gabinet dyrektora i pokój nauczycielski.

Dyrektor SP nr 2 Dominika Gil powitała licznie zgromadzonych gości, którzy przyczynili się do powstania miejsca bezpiecznego i przyjaznego dzieciom z Ukrainy, które po wybuchu wojny w ich kraju, przyjechały z rodzinami do Polski i zatrzymały się w Zamościu.

Wśród gości znaleźli się: Monika Żur Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, reprezentująca jednocześnie Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i Ministra Edukacji Przemysława Czarnka; Aleksander Kalisz reprezentujący Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę; Karolina Fetraś Prezes Fundacji Alior Banku, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk; Beata Danisz Dyrektor Regionalny Alior Banku; Anna Czelej Dyrektor oddziału Alior Bank w Zamościu; Magdalena Dołgan Dyrektor Zarządu Gospodarki Lokalowej, Anna Czelej reprezentująca Agnieszkę Kowal dyrektora Wydziału Oświaty UM Zamość, Piotr Błażewicz Przewodniczący Rady Miasta Zamość; Leszek Tabiszewski przewodniczący Komisji Oświaty w Zamościu; Barbara Presz reprezentująca Posłankę Monikę Pawłowską, a także dyrektorzy zamojskich szkół: Maria Mołdoch Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, Alicja Dubel Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Sebastian Plewa Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, a także nauczyciele i mamy uczniów oddziału przygotowawczego.

Dyrektor Dominika Gil w słowach powitania podziękowała wszystkim za przybycie, prezydentowi Andrzejowi Wnukowi za inicjatywę i wsparcie, sponsorom Alior Bankowi i PZU za sfinansowanie inwestycji i ZGL-owi za pomoc w realizacji inwestycji.

Dzieci przygotowały bardzo wzruszającą część artystyczną. Nie zabrakło hymnu polskiego i ukraińskiego. Ubrane na galowo uczennice i uczniowie śpiewali ukraińskie piosenki, wyliczali, że być przyjacielem to znaczy stać u boku tego, który stracił wszelką nadzieję; że nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami doświadczeniami życia.

Słowa polsko-ukraińskiej piosenki: „Mamy czasy walki, próby i nadziei. Mamy czasy jakich dawnośmy nie mieli. Mamy czasy, które nawet się nie śniły, ale nadal mamy siebie przecież Miły. A ja śpiewać będę tylko o wolności, a ja śpiewać będę tylko o radości, a ja śpewaac będę tylko o nadziei….Każde czasy kiedyś zmienią się na lepsze. Wiemy o tym, że nic nie trwa przecież wiecznie. Będzie kiedyś znów normalnie, będzie pięknie. Ja w to wierzę, temu ufam wciąż niezmiennie” spowodowały, że wiele osób na sali ukradkiem wycierało łzy.

Dyrektor Monika Żur zwróciła się z podziękowaniem do dzieci za przygotowany wzruszający montaż słowno-muzyczny. W upominku przekazała książkę. Odczytała także list okolicznościowy Ministra Edukacji Przemysława Czarnka. „Cieszę się, że dzieci ukraińskich uchodźców, którzy schronili się w naszym kraju przed wojną, zyskują dziś nową przestrzeń do odbudowania poczucia bezpieczeństwa i doskonałe warunki do zdobywania wiedzy, lepszego poznawania naszego kraju oraz rozwijania własnych zainteresowań” – napisał minister.

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka w liście napisanym na tę okoliczność wyraził wdzięczność i uznanie, że „sukces sprawnego wdrożenia ukraińskich dzieci w polski system edukacji nie byłby możliwy, gdyby nie wysiłek takiego zespołu, jak kadra pracowników Szkoły Podstawowej nr 2”.

Karolina Fetraś Prezes Fundacji Alior Banku dziękując za zaproszenie powiedziała: „jest nam niezmiernie miło, że możemy tę małą cegiełkę dołożyć do budowania edukacji i wsparcia dla dzieci z Ukrainy”.

Alior Bank od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę bardzo intensywnie wspiera projekty pomocowe dla uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce.

Uchodźcy mogą korzystać z – przetłumaczonej na język ukraiński – strony internetowej i aplikacji mobilnej banku. Zarząd spółki wytypował ok. 10 nieruchomości w całej Polsce, które mogą zostać przekształcone na placówki szkolne i wychowawcze. Pierwszą z nich jest obiekt w Zamościu. Natomiast w nowoczesnym biurowcu Alior Banku, położonym w centrum Warszawy, wspólnie z Caritas Polska, otwarto największe w Polsce Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Oferuje ono wsparcie psychologiczne, kursy językowe i pomoc w zakresie pośrednictwa pracy.

Prezydent Andrzej Wnuk podziękował Alior Bankowi, za to, że jako pierwszy zadeklarował pomoc jeszcze w momencie, kiedy miasto Zamość musiało zmierzyć się tysiącami Ukraińców potrzebujących wsparcia, kiedy miasto musiało przygotowywać się na przyjęcie do szkół dzieci z Ukrainy. Szacowano wtedy, że potrzeby będą ogromne, jeżeli chodzi o miejsca w szkołach. Obecnie, do szkół na terenie miasta Zamość uczęszcza około 200 dzieci z Ukrainy. Jednocześnie prezydent zwrócił się z apelem, aby zachęcać do tego, aby posyłać dzieci Ukraińskie do szkół w mieście, ponieważ całkiem spora grupa rodziców nie zdecydowała się na wybór nauki w Polsce, wybierając naukę zdalną w szkołach ukraińskich. Prezydent podkreślił ważną rolę kontaktów społecznych, więzi z rówieśnikami.

Miasto wspiera edukację dzieci Ukraińskich w Zamościu, ale także angażuje się np. w pomoc w wyposażeniu przedszkola w Żółkwi, która jest dla nas miastem partnerskim. W Żółkwi, tuż za naszą granicą, utworzono przedszkole, pierwotnie dla 20 dzieci, ale potrzeby są czterokrotnie większe i dlatego też Zamość wspólnie z Weimarem przeznaczy pół miliona złotych na wyposażenie budynku przedszkola.

Po części oficjalnej wszyscy mogli obejrzeć sale lekcyjne, porozmawiać z dziećmi, które z uśmiechem opowiadały o nauce w polskiej szkole.

 

Poprzedni artykułRowerzysta zaproponował policjantom 10 tys. zł, by uniknąć 2,5 tys. zł mandatu
Następny artykułKonkurs na HASŁO – SYMBOL upamiętniające losy Dzieci Zamojszczyzny
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments