Dorobisz więcej do emerytury i renty

0
147

Najmłodsi emeryci i wszyscy renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z ZUS. Od czerwca rosną limity dodatkowych przychodów. 

To ważna wiadomość dla osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ich przypadku obowiązują limity dodatkowych przychodów. Zmieniają się one raz na trzy miesiące i od czerwca wzrosną. To znaczy, że emeryci i renciści będą mogli dorobić większą kwotę miesięcznie bez obawy o zmniejszenie bieżącego świadczenia. Od 1 czerwca limit będzie wynosił 4364,70 zł brutto, czyli o około 168 złotych więcej niż dotychczas. 

Wzrośnie również druga kwota graniczna, która zawiesza wypłatę bieżącej emerytury lub renty. Od czerwca będzie wynosiła 8105,80 zł brutto. To znaczy, że dopiero przy zarobkach wyższych od tej kwoty wypłata wcześniejszej emerytury lub renty za dany miesiąc nie przysługuje. 

Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. 

Limitami przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny: 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Te osoby mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń. 

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

grafika: ZUS
grafika: ZUS

 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Przed nami duże wydarzenie sportowe.
Następny artykułZderzenie dwóch osobówek. Jedna z nich uderzyła w pieszego.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments