Lato w Zamościu będzie pełne wrażeń! Ratusz opublikował kalendarz imprez 2022

2
10356

Letnie miesiące w Zamościu upłyną pod znakiem imprez kulturalnych, wydarzeń sportowych i atrakcji turystycznych. Jarmark Hetmański, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, Zamojskie Lato Teatralne, Eurofolk, „Wędrująca Estrada”, wyścig kolarski Tour De Pologne, Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” – to tylko niektóre z propozycji, które z pewnością zainteresują mieszkańców i turystów. Zamojski ratusz właśnie opublikował Letni Informator Kulturalny 2022. Znajdziecie w nim szczegóły dotyczące nadchodzących wydarzeń w mieście.

 

IMPREZY KULTURALNE

Dla miłośników kultury i sztuki zaproponowano letnią ofertę zamojskich instytucji kultury i środowisk twórczych. Szczegóły, terminy i kontakt na stronach organizatorów.

14/15 maja
godz. 17:00
XIV Zamojska Noc Muzeów
Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego zapraszają na bezpłatne zwiedzanie wystaw. Tegoroczna Noc odbędzie się
pod hasłem „30 lat Zamościa na Liście UNESCO”. W programie m.in. zwiedzanie z przewodnikami zrewitalizowanych w ostatnich latach obiektów zabytkowych na terenie Starego Miasta.

15 maja
godz. 17:00
„Kapele Serc”
Koncert charytatywny dla osób ze stwardnieniem rozsianym i na rzecz transplantologii. Zamojski Dom Kultury, Partyzantów 13

27 maja
godz. 12:00
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 połączone z Jubileuszem 140-lecia zamojskiej Straży Pożarnej
Rynek Wielki

1 czerwca
Dzień Dziecka
Atrakcje dla najmłodszych, m.in. „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” w Książnicy Zamojskiej, „Mała historyczna podróż” w Muzeum Zamojskim czy Dzień Dziecka na Sportowo w zamojskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

4-5 czerwca
godz. 8:00-21:00
XVIII Jarmark Hetmański – Festiwal Produktu Lokalnego „Smaki Zamościa i Roztocza” Promocja produktów lokalnych, targi sztuki ludowej, kolekcjonerskiej, rękodzieła artystycznego, koncerty i pokazy artystyczne. Zaprasza Zamojski Dom Kultury, Muzeum Zamojskie i LOT “Zamość i Roztocze”. Teren Zespołu Staromiejskiego

10-13 czerwca
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”
Najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk odbywający się od 2001 r. Po raz drugi wydarzenie zawita do Zamościa. W programie: projekcje spektakli, słuchowiska, koncerty, warsztaty, spotkania z gwiazdami i wiele innych.
Teren Zespołu Staromiejskiego

10 czerwca
Aleja Sław
Tradycja upamiętnienia zamojskich sław tablicą wmurowaną w bruk ulicy Grodzkiej. Wydarzenie, zainicjowane przez panią Teresę Madej, w tym roku odbędzie się po raz piętnasty.

11 czerwca
godz. 21:00
Zamojska Arlekinada 2022
Widowisko artystyczne nawiązujące do Karnawału Weneckiego organizowane przez Zamojski Dom Kultury
Rynek Wielki

16-19 czerwca
Ogólnopolski Przegląd Sygnalistów Myśliwskich Rynek Wielki

19 czerwca
godz. 20:00
Zamojska Kupalnocka
Zamojski Dom Kultury zaprasza na wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku.
W programie: plecenie wianków, odprawienie obrzędu kupalnego, rzucanie wianków do wody, ognisko i potańcówka
Park Miejski w Zamościu

21-24 czerwca
„Książka – odkryj więcej!” XII Zamojski Festiwal Książki
Spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, gala festiwalowa – wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników, kiermasz książki używanej, II Zamojska Giełda Regionalistów. Zaprasza Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego.
Rynek Wodny

25 czerwca – 10 lipca
47. Zamojskie Lato Teatralne
Festiwal teatralny z Buławą Hetmańską – nagrodą publiczności. W programie między innymi:

 • Przebojowa komedia „Oszuści” z Beatą Ścibakówną i Zbigniewem Zamachowskim w rolachgłównych (1 lipca w ZDK)
 • Doskonały musical „Kongo” dla młodzieży i dorosłych w reżyserii zamościanki Hanny Piasecznej(2 lipca w ZDK)
 • Widowiskowy spektakl plenerowy „Versalio Sodai” w wykonaniu artystów z Litwy(10 lipca na Rynku Wielkim)
 • Spektakle dla dzieci – „Wesoła bajka o smutnej królewnie Teatru Highlights z Kijowa

  (25 czerwca) i „Baśń o leciutkiej królewnie” w wykonaniu absolwentów Szkoły Aktorskiej

  Machulskich (27 czerwca na scenie plenerowej)
  Teren Zespołu Staromiejskiego oraz Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13

  2 i 9 lipca
  Zamojski Festiwal Kultury ,,Arte, Cultura, Musica e…”
  W programie imprezy przygotowanej przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego znalazły się sztandarowe propozycje muzyki włoskiej, m.in. włoskie przeboje taneczne oraz klasyczna włoska opera.
  Rynek Wielki

  11-18 lipca
  XIX Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „EUROFOLK”
  Koncerty zespołów folklorystycznych polskich i zagranicznych, warsztaty taneczne, zabawy folkowe, happeningi taneczne dla dorosłych i dzieci oraz kiermasz sztuki ludowej. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół ZPiT „Zamojszczyzna”.
  Rynek Wielki

  26-27 lipca i 2-3 sierpnia
  Wędrująca Estrada – postaw na rodzinę
  Cykl imprez plenerowych na zamojskich osiedlach, organizowany przez Zamojski Dom Kultury we współpracy z zarządami osiedli.

  6-7 sierpnia
  Zamość 1920 – Przywrócić w pamięci w następne stulecie
  Widowisko historyczne, odtwarzające wydarzenia z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Organizator: Stowarzyszenie “Zamość – 1920”.
  Część forteczna Zespołu Staromiejskiego w Zamościu

  7 sierpnia
  Dzień Zamojski Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”
  Spotkania z autorami, zajęcia dla dzieci i koncerty muzyczne. Zapraszają:
  Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, Zamojski Dom Kultury oraz Książnica Zamojska. Rynek Wodny

  11-13 sierpnia
  Fantastyczny Zamość
  Spotkania z autorami książek fantasy i SF, Fantastyczne Koło Fortuny, stoiska wydawców literatury fantastycznej. Organizuje: Książnica Zamojska, Fundacja “Ku przeszłości” oraz Stowarzyszenie Czerwony Smok.
  Rynek Wodny

  13 sierpnia
  Festiwal Wina „W poszukiwaniu prawdziwego smaku” Rynek Wielki

  18-20 sierpnia
  10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”
  Konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej ze statuetkami „Zamość – Perła Renesansu”. W programie: projekcje, wydarzenia towarzyszące, gala finałowa z koncertem na Rynku Wielkim
  Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

  19 sierpnia
  XVII Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej
  Widowisko muzyczne z paradą orkiestr dętych. Organizator: Stowarzyszenie “Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami”. Rynek Wodny

  Zamość Jazz Festival 2022 sierpień
  Jazz Club Kosz, ul. Szczebrzeska 3

  1 września – 30 listopada
  Jesień Teatralna
  Prezentacja spektakli, warsztaty teatralne; spektakle w ramach: Teatr Polska i Scena Reduta Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13

  30 września
  Koncert z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13

   

  WYDARZENIA SPORTOWE

  Dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego, Zamość również szykuje specjalne atrakcje. Szczegóły: www.osir.zamosc.pl oraz pozostałe strony organizatorów.

   

  4-31 maja
  Rowerowy Maj
  Ogólnopolska akcja mająca na celu propagowanie ekologicznych środków transportu wśród uczniów zamojskich szkół. Szczegóły na stronie internetowej www.rowerowymaj.eu

  1 czerwca
  Dzień Dziecka na Sportowo
  Wstęp wolny dla wszystkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia na Krytą Pływalnię OSiR. Kryta Pływalnia – OSiR, ul. Jana Zamoyskiego 62A

  25 czerwca
  Rajd rowerowy „Rodzina, Rower, Radość” połączone z otwarciem sezonu na Zalewie Miejskim Rajd rowerowy dla całych rodzin ulicami i ścieżkami rowerowymi Miasta Zamość. Dodatkowo sportowe animacje, ekowarsztaty, turnieje, bezpłatna wypożyczalnia sprzętu, zabawy dla dzieci, muzyka, grill.

  8-10 lipca
  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w podnoszeniu ciężarów Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu

  10 lipca
  Perły Lubelszczyzny – Turniej Karate Tradycyjnego Rynek Wodny

  31 lipca
  Tour De Pologne – meta 2. etapu Chełm-Zamość

  31 sierpnia – 3 września
  Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny
  Celem wydarzenia sportowego jest upamiętnienie mieszkańców naszego regionu, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej. Tegoroczna 33. edycja odbędzie się w 80. rocznicę wysiedleń Zamojszczyzny. W programie liczne wydarzenia towarzyszące (spotkania z żyjącymi Dziećmi Zamojszczyzny, koncerty muzyczne, zajęcia edukacyjne dla dzieci, uroczystości religijne), a także malownicza trasa wiodąca szlakami Roztocza. Szczegóły na www.biegpokoju.zamosc.pl

  ATRAKCJE TURYSTYCZNE

   

  Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu zaprasza do korzystania z atrakcji na sezon 2022:

  „Spacerkiem po Zamościu” – w lipcu i sierpniu, codziennie o godzinie 12.00 zapraszamy
  na 3-godzinny spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Koszt udziału w zwiedzaniu wynosi 25 zł/osoba dorosła, 15 zł/dziecko do 14 roku życia.
  Chęć udziału w spacerku należy zgłaszać w biurze Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13 (ratusz – parter) lub telefonicznie 84 639 22 92.

  „Zamojska Karta Turysty” – zwiedzanie Zamościa z Zamojską Kartą Turysty jest łatwe i przyjem- ne. Jest to jednorazowy bilet wstępu do 13 atrakcji turystycznych w Zamościu, ze zniżką do 45%. Dodatkowo w ofercie, zniżka na usługi noclegowe, gastronomiczne oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Karta dostępna jest od maja do października w biurach informacji turystycznej, Rynek Wielki 13 oraz Łukasińskiego 2E (Luneta).

  Bezpłatne wycieczki tematyczne po Zamościu – cykl wycieczek z przewodnikiem
  o różnej tematyce. Wycieczki organizowane są raz w miesiącu. Spotkanie z przewodnikiem odbywa się zawsze przy Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, ul. Łukasińskiego 2E, o godz. 11:00. Zapisy na poszczególne wycieczki oraz szczegóły dotyczące programu zwiedzania dostępne są w biurach Informacji Turystycznej oraz pod numerem telefonu: 84 538 17 33. Liczba miejsc ograniczona!

  Tematy wycieczek:

  • 15 maja 2022 – „Modny Zamość”
   Przewodnik wprowadzi do Bastionu II, aby pokazać kolekcję kostiumów historycznych. Ekspozycja (kostiumy historyzujące, rekonstrukcje historyczne a także oryginalne stroje i akcesoria z XX wieku), usytuowana we wnętrzach murów zabytkowej Twierdzy Zamość, prezentuje 440 lat mody zamojskiej oraz zmiany jakie zachodziły w modzie od powstania Zamościa po dzień dzisiejszy.
  • 19 czerwca 2022 – Zamojscy rzemieślnicy na początku XIX w.
   Największą grupę zawodową stanowili przedstawiciele profesji włókienniczo-odzieżo- wych. Jakie zawody wykonywali mieszkańcy grodu nad Łabuńką w XIX w., kim był czapnik, farbiarz, hafciarz, szmuklerz czy rękawicznik – o tym opowie przewodnik podczas spaceru.
  • 17 lipca 2022 – Park Miejski – założenia i realizacja
   Park Miejski w Zamościu należy do najpiękniejszych i najcenniejszych w Polsce. O jego założeniu, drzewostanie, walorach krajobrazowych oraz ważniejszych wydarzeniach z nim związanych, będzie można posłuchać podczas spaceru z przewodnikiem.
  • 21 sierpnia 2022 – Historia zamojskiego więziennictwa
   Przewodnik podczas spaceru opowie o tym, jak funkcjonowały służby porządkowe w Zamościu na przestrzeni lat. Uczestnicy wycieczki odwiedzą miejsca, które pełniły funkcję więzienną oraz usłyszą o wspomnieniach osadzonych.
  • 18 września 2022 – Wielcy budowniczy Twierdzy Zamość
   Początki budowy miasta zostały zatwierdzone w akcie lokacyjnym w 1580 roku,
   w Jarosławcu. Zaprojektował je włoski architekt Bernardo Morando.
   Prace fortyfikacyjne dokończył Andrea dell’Aqua, pomagali mu Jan Wolff i Jan Jaroszewicz, wtedy twierdza uzyskała ostateczny kształt. Michał Link, Jean Babtiste Mallet, Ignacy Prądzyński – te nazwiska również znacząco przyczyniły się do powstania twierdzy

   

  A PONADTO:

  Letnie koncertowanie Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’ Antico 1 czerwca – 31 sierpnia
  Teren Zespołu Staromiejskiego

  Giełda kolekcjonerska w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Zamojskim Domu Kultury ul. Partyzantów 13

  Letnia Czytelnia Książki i Prasy
  1 lipca – 31 sierpnia
  Wydarzenia plenerowe odbywające się w przestrzeni miejskiej (gry, zabawy, łamigłówki literackie, czytanie książek i prasy, giełda książki) przez okres wakacji letnich. Organizator wydarzenia: Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu.
  Rynek Wodny

  Wakacje w Bibliotece
  1 lipca – 31 sierpnia
  Zajęcia dla dzieci i młodzieży
  Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, ul. Kamienna 20

  Wystawy stałe i czasowe Muzeum Zamojskiego

  Muzeum Zamojskie, ul. Ormiańska 30
  Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, ul. Zamkowa 2
  Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, ul. Łukasińskiego 2b Rotunda Zamojska, Droga Męczenników Rotundy

  Wystawy Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej

  ul. Staszica 27, Rynek Wielki

  Wystawy fotograficzne

  Galeria Fotografii „Ratusz”, Rynek Wielki 13
  Galeria Zamojskiej Grupy Fotograficznej, Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13

  Kino

  Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, ul. Odrodzenia 9 Repertuar: www.stylowy.net

   

  Organizatorzy zastrzegają, że terminy i lokalizacje prezentowanych wydarzeń mogą ulec zmianie. Aktualne informacje dotyczące propozycji wydarzeń Miasta Zamość znajdują się na stronie internetowej www.zamosc.pl oraz w mediach społecznościowych

 

Poprzedni artykułPoszukujemy świadków śmiertelnego wypadku. Pomóż i podaj dalej!
Następny artykułUpamiętniono 40. rocznicę śmierci mjra Józefa Śmiecha ps. „Ciąg” oraz poległych i zmarłych żołnierzy z jego oddziału.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ssss

Artykul artykulem ale po co tyle tych spie….ch reklam .to chore

zanek

Wakacyjna Trasa Dwójki. Lato, muzyka, zabawa Ta impreza ściągała najwięcej ludzi, czy będzie?