Od ponad 20 lat udzielają wsparcia ukraińskim dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom

0
124

Od ponad 20 lat Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu udzielało wsparcia ukraińskim dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom poprzez szkolenia terapeutów na Ukrainie i w Polsce, konsultacje oraz pomoc rzeczową. Aktualnie jest liderem Projektu pn.  Pogranicze równych szans, w ramach którego ze środków Programu Współpracy Przygranicznej PL-BY-UA jest budowany w Krzemieńcu ośrodek rehabilitacji dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Od wybuchu wojny Stowarzyszenie udostępnia swoją bazę lokalową w placówkach, na krótkoterminowe pobyty niepełnosprawnych Ukraińców, zapewniając odpoczynek, wyżywienie, odzież, niezbędną pomoc medyczną i socjalną, itp. Stowarzyszenie ułatwia też znalezienie miejsc docelowego pobytu i transportu do nich. Dotychczas pomogło około 200 uchodźcom.

„Krok za krokiem” zbiera i kupuje również żywność, leki, artykuły higieniczne, itp. i przekazuje je na Ukrainę, zwłaszcza do Krzemieńca, który redystrybuuje je dalej.

W związku z sytuacją braku w Polsce miejsc długoterminowego pobytu, a społeczeństwa Europy Zachodniej i świata nie otwarły się jak dotąd wystarczająco na przyjmowanie uchodźców, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością (z rodzinami), Stowarzyszenie rozpoczęło projekt budowy 2 małych osiedli z kontenerów/pawilonów mieszkalnych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Osiedla są budowane w Białobrzegach 57 k/Zamościa (2ha) oraz w Bondyrzu k/Krasnobrodu (2,64 ha). Stowarzyszenie pozyskało 600 tyś. zł z Przedstawicielstwa Tajwanu, 70 tyś. zł od Betasoap sp. z.o.o, 40 tyś. zł od Fundacji „To się uda” oraz otrzyma jeden kontener mieszkalny od Rotary Club Zamość (za 85 tyś. zł). Na konto Stowarzyszenie wpływają również mniejsze, ale bardzo ważne kwoty od wielu osób i instytucji, które są nadal wykorzystywane   na stałą pomoc uchodźcom goszczącym w placówkach Stowarzyszenia(jedzenie, leki, opieka lekarska, transport, ubrania i obuwie, itp.).

W Białobrzegach i Bondyrzu już rozpoczęły się prace posadowienia kontenerów i budowa przyłączy energii elektrycznej, wody i kanalizacji dla łącznie 18 pokoi mieszkalnych w 9 kontenerach/pawilonach mieszkalnych. Zamieszka w nich około 50 osób –rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Termin uruchomienia pierwszych kontenerów planujemy na koniec kwietnia, następne w maju.

Stowarzyszenie po zapoznaniu się z kosztorysem przyłączy instalacji do kontenerów jest zmuszone w dalszym ciągu prosić o pomoc. Do każdego kontenera/pawilonu konieczna jest kwota ok. 20 000 zł.  Tak więc koszt instalacji 9 kontenerów/pawilonów to aż 180 000 zł! Koszt ten wynika z: 

  • wykonania kostki wraz z podsypką pod kontener,

  • wykonanie podejść kanalizacji sanitarnej wraz z materiałem,

  • wykonanie podejść wody wraz z materiałem,

  • pogłębienia szamba,

  • wykonania wewnętrznej instalacji oraz przyłączy elektrycznych. 

Po realizacji budowy przed Stowarzyszeniem stanie kolejne wyzwanie –utrzymanie pokaźnej grupy 50 uchodźców, zapewnienie zwłaszcza osobom niepełnosprawnym niezbędnej opieki medycznej i rehabilitacji, dzieciom-edukacji, a także pomoc w urzędach, w znalezieniu pracy, itp.

 

Poprzedni artykułW jaki sposób agencja public relations może wspierać mały biznes?
Następny artykułZAMOŚĆ: Śpiewali piosenki Marka Grechuty [ZDJĘCIA, NAZWISKA NAGRODZONYCH]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments