Czy pożyczka na 500 plus jest możliwa?

0
129

Czy to możliwe, żeby otrzymać pożyczkę powołując się na świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500+”? W jakich przypadkach jest ono uznawane za źródło dochodu? Jakie firmy udzielają pożyczek w oparciu o świadczenia socjalne?

Czym jest pożyczka?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, czy możliwe jest, aby otrzymać pożyczkę na świadczenie 500+ rozróżnimy, czym jest pożyczka, a czym kredyt. Ubiegając się o pożyczkę, warto wiedzieć, kto jej udziela. Kredyt bankowy, jak sama nazwa wskazuje udzielany jest wyłącznie przez banki. Natomiast o pożyczkę możemy się starać w instytucjach pozabankowych, które spełniają warunki stawiane przez Ustawę o Kredycie Konsumenckim. Choć oba produkty traktowane są podobnie, to kredyt udzielany jest na ogół na wyższą kwotę i jest trudniejszy do uzyskania. Możemy się spodziewać, że bank nie udzieli nam kredytu w oparciu o świadczenie 500+ Firmy z sektora pozabankowego podchodzą do klientów nieco łagodniej, ale ze względu na ponoszone ryzyko pożyczki mogą być nieco droższe.

Czym jest świadczenie socjalne „500+”

Świadczenie 500 plus weszło w życie w kwietniu 2016 roku i jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochód jaki osiąga rodzina, w celu poprawy sytuacji materialnej rodzin. Wniosek kieruje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata świadczeń odbywa się tylko w formie bezgotówkowej przelewem na podane konto bankowe.

Czy to możliwe aby otrzymać pożyczkę na 500 plus?

Zdarzają się rodziny, w której matka lub rzadziej ojciec, aby sprawować opiekę nad małoletnimi nie podejmuje pracy zarobkowej. Najczęściej w chwili, gdy dzieci są małe i jest ich więcej. Dlatego świadczenie 500 plus jest jedynym stałym dochodem rodziny. Innym przypadkiem może być sytuacja, w której jeden z rodziców jest zatrudniony na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Tego rodzaju umowy nie są na ogół traktowane przez banki na równi z umową o pracę na czas nieokreślony. W takich przypadkach bardzo często banki udzielają odpowiedzi odmownej, gdy staramy się o kredyt. Są jednak instytucje finansowe, które traktują świadczenie 500 plus jako stały dochód rodziny i na tej podstawie obliczają zdolność kredytową.

Czy pożyczka na 500 + to dobry pomysł?

Zaciągając zobowiązanie finansowe np. w postaci pożyczki na raty, musimy zdawać sobie sprawę, że każdą formę wsparcia od instytucji finansowych będziemy musieli zwrócić. Dlatego zanim zdecydujemy się skorzystać z pożyczki, musimy dobrze obliczyć, jej wysokość, czas spłaty i to, czy jesteśmy w stanie spłacić ją bez utraty płynności finansowej. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że do każdej pożyczonej kwoty musimy doliczyć prowizję za jej udzielenie oraz odsetki, które mogą znacząco podwyższyć jej wartość.

Kolejna kwestia jaką należy poruszyć to nasza historia kredytowa. Jeśli spłata wcześniejszych zobowiązań przechodziła płynnie nie mamy się czego obawiać. W przypadku, gdy mieliśmy problem ze spłatą swoich zobowiązań w terminie, firmy pożyczkowe na pewno będą brały to pod uwagę. Głównie w obawie, że sytuacja może się powtórzyć i pożyczkobiorca przez zaciągnięty dług może stracić zdolność kredytową i płynność finansową.

Podsumowując, są firmy, które udzielają pożyczek w oparciu o świadczenie 500 plus traktując je jako stałe źródło dochodu rodziny, jednak oprócz świadczenia pod uwagę brane są również inne czynniki, które mogą wpłynąć na decyzję odmowną.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments