Wicepremier Sasin i Minister Czarnek w Zamościu. Powstanie oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy.

0
986

Spółka Alior Bank udostępni na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy ok. 10 lokali użytkowych zlokalizowanych w całej Polsce, w tym jeden w Zamościu. Lokale te zostaną oddane do dyspozycji władz samorządowych i przekształcone w obiekty użyteczności publicznej m.in. dla dzieci i młodzieży. O planach udostępnienia nieruchomości 23 marca b.r., w Zamościu, poinformował Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku kierujący pracami zarządu. Deklaracja miała miejsce w czasie spotkania, w którym udział wzięli Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. 

 

Alior Bank od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie angażuje się w inicjatywy pomocowe skierowane do obywateli tego kraju. 23 marca b.r. spółka potwierdziła udostępnienie blisko 10 nieruchomości na rzecz pomocy rodzinom z Ukrainy. Lokale znajdujące się na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego, którym łączna powierzchnia wynosi 11,8 tys. m2, zostaną przekształcone m.in. na placówki edukacyjno- opiekuńcze.

Plany zaadaptowania nieruchomości zostały zaprezentowane podczas briefingu prasowego w Zamościu, w którym zlokalizowany jest jeden z udostępnionych budynków. Nieruchomość znajduje się przy ul. Gminnej (na parterze budynku Hotelu Jubilat). Budynek o metrażu 500 m2, składający się z 24 pomieszczeń, zostanie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb prowadzenia placówki oświatowej dla dzieci z Ukrainy.

– Mamy 105 tys. dzieci ukraińskich uchodźców w polskich szkołach. Ponad 10 tys. w oddziałach przygotowawczych – poinformował  podczas konferencji w Zamościu minister Przemysław Czarnek – Jeden z lokali spółki Alior Bank SA został przekazany na potrzeby edukacyjne. Podobnych lokali jest znacznie więcej i mogą być wykorzystane na potrzeby nauczania dzieci uchodźców z Ukrainy – poinformował.
– To miejsce będzie służyło przygotowaniu dzieci z Ukrainy do tego, aby mogły uczyć się w ramach funkcjonującego polskiego systemu szkolnego. Będą mogły tu przede wszystkim poznać język polski – dodał wicepremier Jacek Sasin i zadeklarował, że Spółki Skarbu Państwa użyczą samorządom kilkadziesiąt lokali, które zostaną przekształcone w oddziały przygotowawcze. W takich miejscach ukraińskie dzieci będą wyrównać podstawy programowe i uczyć się języka polskiego zanim trafią do polskich szkół.

 

 

Poprzedni artykułBezpłatne USG ciąży i narządów kobiecych
Następny artykułPoznaj zalety bycia w TOP 10 Google. Rozpocznij kompleksowe pozycjonowanie strony!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments