Kolejny intensywny weekend szkoleniowy lubelskich terytorialsów

0
249
fot. 2LBOT

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” – to motto, które od początku istnienia formacji towarzyszy terytorialsom i oznacza nieustanną gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. By realizować tę misję, terytorialsi regularnie doskonalą swoje umiejętności bojowe oraz kompetencje przeciwkryzysowe.

W dniach 19-20 marca br., blisko 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT stawiło się w swoich jednostkach na szkoleniu rotacyjnym. Tym razem terytorialsi doskonalili umiejętności ze strzelectwa, taktyki w rejonie zurbanizowanym oraz ratownictwa taktycznego we współdziałaniu ze Strażą Graniczną.

Do najważniejszych zadań, jakie obecnie realizują żołnierze 2 LBOT należy współpraca ze Strażą Graniczną w zabezpieczeniu granicy polsko-białoruskiej oraz wsparcie władz samorządowych i instytucji odpowiedzialnych za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Mimo dużego zaangażowania w tych dwóch obszarach żołnierze 2 LBOT cały czas realizują planowe szkolenia, jak te w miniony weekend. 

Bialscy terytorialsi w ramach szkolenia rotacyjnego ćwiczyli na terenie dawnego lotniska w Białej Podlaskiej. Doskonalili umiejętności z taktyki oraz terenoznawstwa, ćwiczyli m.in. rozpoznanie i orientowanie w terenie, obserwację, patrolowanie oraz ochronę kluczowych elementów infrastruktury krytycznej w swoim SRO, 

Na szkolenie rotacyjne w miniony weekend stawili się również żołnierze z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina, którzy doskonalili umiejętności strzeleckie. 

Z kolei terytorialsi z Zamościa odbyli kolejne już w tym roku szkolenie z ratownictwa taktycznego (TCCC) połączone z tzw. „czarną taktyką”, czyli działaniami bojowymi w obszarze zurbanizowanym. Pod okiem doświadczonych instruktorów ratownictwa doskonalili techniki udzielania pomocy medycznej osobom rannym oraz ewakuacji w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki. Ćwiczenia odbyły się we współdziałaniu z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Cennym aspektem tego szkolenia była obustronna wymiana doświadczeń.

Kolejny intensywny weekend szkoleniowy w 2 LBOT zaplanowany jest w dniach 25-27 marca br., kiedy to oprócz ćwiczeń rotacyjnych, rozpoczną się szkolenia nowych ochotników – szesnastodniowe szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. 

materiał nadesłany

Poprzedni artykułNowy numer “Nowego Kuriera Zamojskiego” właśnie się ukazał.
Następny artykułFinalista z I LO
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments