Drapaki dla kotów – dlaczego warto go kupić

0
188

Drapak dla kota często traktowany jest przez ludzi w kategoriach sprzętu, który pozwala kotu naturalnie skracać długość pazurków, niemal taki trochę większy pilniczek dla kota. Jednak dla kota drapak jest czymś znacznie więcej. Drapanie relaksuje kota, pozwala rozładować stres, sprawia, że Twój puszysty przyjaciel staje się bardziej zadowolony z życia. Czy Twój kot ma już swój idealny drapak?

Czym jest dla kota drapak

Koty mają naturalną potrzebę drapania. Drapanie leży w ich naturze i nie trzeba z tym walczyć. Próba oduczenia kota drapania skończy się prędzej czy później problemami behawioralnymi. Dużo lepiej kupić dla swojego pupila drapak, który pozwoli mu na skracanie pazurów w sposób bezpieczny dla Twoich mebli.

Każdy z nas wie, że drapiąc, kot piłuje pazurki. Drapanie ma jednak także inne funkcje. W ten sposób pupil oznacza swoje terytorium, zostawia swój zapach w miejscu, które uważa za swój dom. Ten rytuał sprawia, że kot czuje się u siebie w domu po prostu bezpiecznie. Jeżeli Twój kot będzie mógł drapać drapak – meble pozostaną bezpieczne.

Dzięki drapaniu koty rozluźniają się, stają się spokojniejsze i bardziej zrównoważone. Drapak dla kota to po prostu inwestycja w dobre samopoczucie Twojego kota.

Zamiast oduczyć kota drapania, wybierz dla niego drapak idealny

Twój kot potrzebuje drapaka, jak jednak wybrać odpowiedni model? Jest to dość prosta sprawa. Przede wszystkim, wybór drapaków jest bardzo duży. Tańsze i droższe, pionowe i leżące, maty mocowane do ściany i legowiska z drapakiem – dla każdego znajdzie się coś interesującego.

Niezależnie od typu drapaka, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar (nie może być zbyt mały, za duży nie będzie stanowić problemu), materiał, z jakiego jest wykonany (sizalowe słupki są bardziej wytrzymałe niż karton) i bezpieczeństwo (w przypadku pionowych drapaków zawsze sprawdź, czy jest stabilny). Dobrym rozwiązaniem są drapaki połączone z zabawkami, na przykład drapak otoczony torem, po którym porusza się piłeczka.

Do drapaków często dołączona jest kocimiętka, która sprawia, że drapak staje się bardziej atrakcyjny dla kota.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka

Zazwyczaj drapaki dla kotów od początku przyciągają uwagę kota i nie trzeba go specjalnie zachęcać ani uczyć jego obsługi. Zwierzę naturalnie wie, co powinno zrobić ze swoim prezentem. Czasami jednak, zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących, warto pomóc kotu – na przykład spryskać lekko drapak preparatem zawierającym kocimiętkę. Dzięki temu pupil nauczy się, że to drapak, a nie meble służą do tępienia pazurków.

Drapak dla kota warto też ustawić w miejscu, w którym nikt nie będzie pupilowi przeszkadzał, by mógł się on zająć spokojnie drapaniem. Pamiętaj, że Twój kot musi się przyzwyczaić do drapaka, bardziej nieśmiałe koty będą wolały najpierw oswoić się z nim, a dopiero później wezmą się do drapania. Możesz też przymocować do drapaka małe przedmioty – wiszące zabawki, które zainteresują pupila.

Drapak dla kota to naprawdę świetna sprawa. Akcesoria dla kota ułatwiają życie z pupilem. Czasami nie warto walczyć z kocimi zwyczajami, wystarczy, by umożliwić swojemu kotu żyć zgodnie ze swoją naturą. Drapak dla kota umożliwia to, odwracając uwagę pupila od Twoich mebli i ścian.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments