EKUZ last minute, czyli jak w krótkim czasie wyrobić kartę?

0
290

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, jednak nie wszyscy planują podróż z dużym wyprzedzeniem. Wielu turystów stawia na last minute, które przewiduje, że wycieczkę bukujemy na kilka dni przed wyjazdem. Choć jest to opcja atrakcyjna pod względem ceny, to wymaga dużego samozaparcia i dobrej organizacji w przygotowywaniach do podróży. Warto zawczasu skompletować nie tylko ubrania, ale również potrzebną dokumentację, w tym kartę EKUZ.

Jak długo ważna jest karta?

Karta EKUZ nie jest wydawana bezterminowo, co oznacza, że każda ma swój termin ważności. Ten jednak nie jest jednolity dla wszystkich, bowiem zależy od tego, na jakiej podstawie dana osoba nabyła prawo do świadczeń zdrowotnych. I tak karta EKUZ wydawana jest na:

  • 5 lat – emerytom,
  • 12 miesięcy – osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przedsiębiorcom czy rencistom,
  • 6 miesięcy – nieubezpieczonym kobietom w okresie ciąży i połogu,
  • 2 miesiące – bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy.

Oznacz to, że kartę EKUZ tak naprawdę możemy wyrobić wcześniej, niekoniecznie na krótko przed wyjazdem. Czasami okazuje się, że jedna karta posłuży nam podczas kilku podróży, choć sprawdzi się to głównie w przypadku emerytów oraz osób, które wyjeżdżają zagranicę częściej, niż raz w roku.

EKUZ last minute, czyli formalności, których należy dopełnić

Osoby, które zatrudnione są w ramach umowy o pracę bądź prowadzą własną działalność gospodarczą, i już dziś wiedzą, że wybiorą się na wakacje, w zasadzie mogą wnioskować o kartę na dniach. Dobrze jest to zrobić przed sezonem wakacyjnym, za czym przemawia brak kolejek w oddziałach. Co jednak w sytuacji, gdy zapomnimy o wyrobieniu EKUZ w odpowiednim czasie i do wyjazdu pozostanie jedynie kilka dni? W takim przypadku mamy dwie możliwości – albo złożyć wniosek o EKUZ na https://ekuz.com.pl, albo udać się do wybranego oddziału NFZ i wyrobić kartę na miejscu. Warto wspomnieć, że druga opcja, choć wydaje się być bardziej czasochłonna, sprawdza się o wiele lepiej. Wszystko dlatego, że kartę otrzymamy na miejscu, w kilka chwil od momentu rozpoczęcia procedowania wniosku. Co więcej, nie musimy przedstawiać żadnych zaświadczeń, na przykład o tym, że jesteśmy zatrudnieni, bowiem wszelkie dane znajdują się w systemie. Zgodnie z powyższym, wyrobienie karty EKUZ nie jest czasochłonne ani trudne, jednak nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

A może wakacje bez EKUZ?

Osoby, które korzystają z wczasów last minute, często rezygnują z wyrobienia karty EKUZ. Pojawia się więc pytanie, czy wakacje bez niej rzeczywiście są bardziej ryzykowne? Zasady, na jakich funkcjonuje karta w poszczególnych krajach, na przykład w Szwajcarii, można znaleźć tutaj https://ekuz.com.pl/ekuz-w-szwajcarii/. Na tej podstawie warto samemu ocenić, czy karta będzie przydatna, czy też nie. Nie ulega jednak wątpliwości, że w razie nagłego wypadku bądź pogorszenia się stanu zdrowia, karta EKUZ daje możliwość bezpłatnego skorzystania ze świadczeń medycznych. Jeśli jej nie posiadamy, to pomoc lekarską będziemy mogli otrzymać, jednak wtedy zapłacimy za nią z własnej kieszeni. Nie jest to więc opłacalne, szczególnie w przypadku zabiegów, hospitalizacji czy operacji.

Poprzedni artykułUSG prostaty i jąder – trwają zapisy na bezpłatne badania
Następny artykułZ ostatniej chwili: groźny wypadek w Mokrem koło lotniska
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments