REALNE W ZAMIAN ZA WIRTUALNE: JAK TO MOŻLIWE?

0
163

Na fali ciągłej popularności bitcoina i innych kryptowalut wiele osób może zadać zasadne pytanie: jak to jest możliwe że wirtualna, nieistniejąca fizycznie waluta jest warta więcej niż wszystkie tradycyjne waluty świata? Przykładowo, według Google Finance, na dzień 27 lutego 2022 roku jeden bitcoin był wart 161 tysięcy złotych.

Spróbujmy odpowiedzieć szczegółowo i zacząć od samego początku. Od zamieszłych czasów ceniono złoto które jest stosunkowo rzadkie i ma niską temperaturę topnienia, dzięki czemu można je łatwo przekształcić w monety, sztabki lub biżuterię. Przy tym złoto jest wyjątkowo odporne, bo nie reaguje na wiele czynników chemicznych. Wszystko to oznacza, że możemy stworzyć wyszukane złote dzieło i mieć pewność, że 1000 lat później można go znaleźć w gablocie muzealnej wciąż w nieskazitelnym stanie. Dlatego też aż do 1971 banknoty w wielu krajach były zabezpieczone złotem które nadawało im wartość, był to  złoty standard.  W 1924 roku, do zatrzymania inflacji, polska marka została zastąpiona złotym. Ustalono, że jeden złoty będzie wart 0,29 grama złota i w ten sposób powiązano nową polską walutę ze złotem.

Jednak podczas I wojny światowej międzynarodowe dostawy złota zostały zawieszone lub zmniejszone, a główne kraje wydobujące złoto zawiesiły wymienialność swoich banknotów w celu „drukowania” pieniędzy na pokrycie kosztów wojny. Ponadto, złoty standard okazał się niejednolitym, gdyż zależał od zasobności kraju w złoto. Kraje posiadające małe zasoby złota lub niemające je wcale, nie mogły go wprowadzić. Dlatego w latach 70 XX wieku złoty standard został zastąpiony umowną wartością banknotów która odtąd ma się całkiem dobrze.

Taką samą wartość umowną mają kryptowaluty. Bitcoin, podobnie jak wiele fizycznych surowców, powstaje w procesie wydobycia (mining), za pomocą mocy obliczeniowej komputerów które teraz nazywane są koparkami. Koszty wydobycia bitcoinów wzrosły wraz z powstaniem nowych, bardziej kosztownych technologii. Przed pojawieniem się nowego oprogramowania do wydobywania bitcoinów w 2013 roku, kopanie odbywało się na ogół na komputerach osobistych. Jednak wprowadzenie tzw. układów scalonych ASIC zapewniło do 100 miliardów razy większe możliwości w porównaniu do starszych komputerów osobistych. Chociaż wydobywanie bitcoinów jest nadal teoretycznie możliwe na starszym sprzęcie, nie ma wątpliwości, że jest to już nie opłacalne przedsięwzięcie. Bardziej zaawansowane technologie przyczyniły się do zmniejszenia wynagrodzenia za wydobycie bitcoina, a to z kolei podniosło jego wartość.

Po drugie, Bitcoin stał się również znacznie bardziej dojrzałym od czasów, gdy był używany głównie do kupowania narkotyków w darkweb. Cyfrowe portfele, klucze i giełdy bitcoinowe są teraz łatwo dostępne, a informacje są o wiele bardziej wiarygodne niż wcześniej. Wsparcie bitcoina przez różne instrumenty finansowe, oraz fundusze związane z blockchainem, pozwoliło na zaangażowanie inwestorów, którzy w przeciwnym razie mogliby obawiać się zmienności. To drugi czynnik nadający obecnie bitcoinowi jego wartość.

W 2020 roku wartość globalnego rynku kryptowalut była wyceniona na 1,49 miliarda dolarów i przewiduje się, że do 2030 roku ona osiągnie 4,94 miliarda dolarów. Obecnie kryptowaluty nadal są popularne i jest wiele stron internetowych oferujących możliwość zarobienia na nich, na przykład Bitcoin millionaire. Pod względem regionu w 2020 roku rynek kryptowalut był zdominowany przez Azję i Pacyfik i oczekuje się, że taka sytuacja się utrzyma przynajmniej przez jakiś czas. Został zaobserwowany wzrost liczby giełd bitcoinowych w Azji, co w dalszym ciągu umacnia rynek kryptowalut. Chińskie banki zatrudniają ekspertów od blockchain, ponieważ rząd promuje wykorzystanie technologii bitcoin w celu zwiększenia przejrzystości i zwalczania oszustw w swoim sektorze finansowym. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, również pozostaje popularna. Pod koniec 2021 roku ona odnotowała swój rekord wszech czasów. Tymczasem urzędnicy USA i administracja Bidena coraz częściej wyrażają zainteresowanie nowymi przepisami dotyczącymi kryptowalut. Czynniki te napędzają wzrost rynku kryptowalut w regionie. 

Według danych z banków centralnych i innych ekonomicznych baz danych, kryptowaluty są obecnie piątą walutą pod względem wartości w obiegu. Przewyższają one sumę monet i banknotów będących w obiegu nawet w dużych gospodarkach, takich jak Indie i Wielka Brytania – chyba że kolejny cykl zmienności spowoduje, że ponownie zacznie spadać. Prognozy na przyszłość są obiecujące. Głównym powodem ku temu ma być normalizacja przez Rezerwę Federalną USA i inne banki centralne stóp procentowych, co sprawi, że kryptowaluty będą nadal postrzegane jako dobra alternatywa dla walut fiducjarnych.

 

Poprzedni artykułTerytorialsi skierowani do pomocy w punktach recepcyjnych
Następny artykułZamość: Wypadek na oznakowanym dla rowerzysty przejeździe
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments