Jaki tonik do twarzy będzie odpowiedni dla cery suchej?

0
78
GAIA

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Noszony cały dzień makijaż, towarzyszący nam stres czy osiadające na niej kurz i zanieczyszczenia sprawiają, że wymaga ona od nas szczególnej troski i poświęcenia jej odpowiedniej ilości czasu. Podstawą zadbanej skóry powinno być jej regularne oczyszczanie zarówno rano, jak i wieczorem. Oprócz tego nie możemy zapominać o bardzo ważnym elemencie, jakim jest tonizacja. Jak wybrać odpowiedni tonik do twarzy? Jak dbać o cerę suchą i wrażliwą?

Tonizacja twarzy – dlaczego jest tak ważna?

Tonizacja to istotny element każdej rutyny pielęgnacyjnej, jednak niezwykle często pomijany. Wpływ na to może mieć niedostateczna wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji, brak czasu lub stosowanie kosmetyków do demakijażu niezgodnie z ich przeznaczeniem – wiele osób jako tonik do twarzy wykorzystuje płyn micelarny, a w rzeczywistości jest to bardzo częsty błąd. Dlaczego?

Podstawą tonizacji jest przywrócenie naszej skórze jej naturalnego pH, które zmienia się podczas kontaktu z wodą i łagodnymi detergentami zawartymi w piance bądź żelu do mycia twarzy. Jeśli w tym celu wykorzystamy inny produkt, jak płyn micelarny, który służy demakijażowi, zaburzymy równowagę mikrobiomu skóry, co będzie skutkować pogorszeniem jej wyglądu i może sprawić, że pojawią się na niej niedoskonałości.

Cera sucha a tonik do twarzy

Nie istnieje jeden tonik do twarzy, który byłby odpowiedni do każdego typu cery. Warto jednak pamiętać, że zadaniem każdego toniku jest przywrócenie naszej skórze właściwego pH, które jest lekko kwaśne. Oprócz tego tonik do twarzy to świetny sposób na odświeżenie skóry w ciągu dnia i dodanie jej energii.

Jak dbać o cerę suchą? Kiedy decydujemy się na zakup toniku do twarzy, zawsze musimy uwzględnić potrzeby naszej skóry. Poszczególne produkty będą bowiem różnić się składem i właściwościami, przez co ich działanie na naszą skórę oprócz przywrócenia odpowiedniego pH będzie zupełnie inne.

Przykładowo, jeśli jesteśmy posiadaczkami cery suchej i sięgniemy po tonik do twarzy dedykowany cerze tłustej bądź trądzikowej, istnieje prawdopodobieństwo, że podrażni i przesuszy on naszą cerę.

Jak dbać o cerę suchą?

Cera sucha w znacznie większym stopniu narażona jest na brak nawilżenia, podrażnienia czy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia tuż po jej oczyszczeniu niż pozostałe typy cery. Wybierając tonik do cery suchej, warto kierować się jego składem. Jeśli tonik do twarzy zawiera np. składniki o mocno złuszczającym działaniu lub regulujące pracę gruczołów łojowych, nie będzie dobrym wyborem.

Zatem jak dbać o cerę suchą i wybrać tonik adekwatny do jej potrzeb? Taki kosmetyk przede wszystkim powinien być bardzo delikatny dla szczególnie wymagającej skóry. Stąd powinny znaleźć się w nim ekstrakty roślinne, a także substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym, jak witamina E, pantenol, bisabolol, gliceryna czy alantoina. Świetnym wyborem będzie tonik do twarzy z dodatkiem kwasu hialuronowego oraz aloesu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kwasy owocowe, jednak bardzo ważne, aby ich stężenie w produkcie było niskie.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments