Zaufali oszustowi. Małżeństwo z Zamościa straciło ponad 91 tys. zł.

0
205
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

63-latek z Zamościa zainstalował na swoim komputerze oprogramowanie, dzięki któremu oszust pod pretekstem realizacji wypłaty zysków osiągniętych z kryptowalut, uzyskał dostęp do jego urządzenia oraz konta bankowego. Sprawca dysponując wszystkimi niezbędnymi danymi zdalnie dokonał kilku przelewów i zaciągnął dwie pożyczki. W wyniku nieostrożności małżeństwo z Zamościa straciło łącznie ponad 91 tysięcy złotych. 

Kilka dni temu do 63-letniego mieszkańca Zamościa zadzwonił nieznany mężczyzna. W rozmowie poinformował go, że w celu dokonania wypłaty zysku osiągniętego z kryptowalut, musi zainstalować odpowiedni program na swoim komputerze i zalogować się na konto bankowe. Mieszkaniec Zamościa był zdziwiony przekazywanymi mu informacjami, ponieważ nie miał do czynienia z kryptowalutami. Mimo to zaufał rozmówcy i dał się zmanipulować. Instruowany przez mężczyznę, postępował zgodnie z jego poleceniami. Zainstalował program, jak się później okazało, do zdalnej obsługi komutera, zalogował się na swoje konto bankowe i potwierdzał niektóre operacje. Przy okazji kolejnej rozmowy telefonicznej powtórzył czynność używając innego konta. Nie był świadomy, że dokonywane operacje obciążały konta bankowe, do których się logował. W wyniku dokonanych przez oszusta przelewów i zaciągniętych pożyczek małżeństwo z Zamościa łącznie straciło ponad 91 tysięcy złotych.

Kolejny raz przestrzegamy, aby nie ufać osobom, które kontaktują się z nami  telefonicznie.  Oszuści wykorzystują wiele metod, aby zmylić naszą czujność. Niejednokrotnie proponują szybki i wysoki zysk dzięki inwestycjom w kryptowaluty lub wskazują na konieczność przelania zysków na inne konto bankowe. Zachęcają do instalowania aplikacji na telefonie lub komputerze, które umożliwiają zdalną obsługę tych urządzeń, a później kradzież danych do logowania i innych ważnych informacji.

źródło: KMP w Zamościu

 

Poprzedni artykułOgromny pomnik upamiętni zwycięską bitwę i przyciągnie do Komarowa turystów
Następny artykułOkulary przeciwsłoneczne Tom Ford – luksus na miarę XXI wieku
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments