Przełomowe decyzje ws. obostrzeń! Koniec kwarantanny z tzw. “kontaktu”

0
810
z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś (9.02) decyzje dotyczące zmian w  obostrzeniach epidemicznych. W konferencji udział wziął także minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który poinformował o dalszych krokach dotyczących nauki zdalnej.

-W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. W marcu mam nadzieję będziemy mogli już podejmować pełne decyzje dotyczące znoszenia obostrzeń epidemicznych. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii. – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski. – Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii Covid 19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała. – dodał szef resortu zdrowia.

-Podjęliśmy wspólnie z panem premierem kilka ważnych decyzji. Pierwsza nawiązuje do sytuacji w szpitalnictwie – mówił minister zdrowia, informując o zmniejszeniu bazy łóżek dla chorych na COVID-19 do ok. 25 tys. łóżek.

Druga z ogłoszonych decyzji dotyczy zasad związanych z izolacją i kwarantanną. Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni zamiast 10, a kwarantanna dla domowników będzie naliczana tylko w czasie trwania choroby domownika, a nie dłużej jak było dotychczas.

Co więcej – od 11 lutego całkowicie zlikwidowana zostanie kwarantanna z tzw. “kontaktu”. Osoby, które miały kontakt z osobą u której potwierdzono Covid -19 nie będą podlegały kwarantannie.

Od 11 lutego zlikwidowana zostanie także kwarantanna przyjazdowa.

Minister Czarnek poinformował natomiast o przyśpieszonym powrocie uczniów do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy obecnie uczą się zdalnie, powrócą do szkół już 21 lutego, a więc o tydzień szybciej niż to było zapowiadane.

 

 

Poprzedni artykułDzielnicowy eskortował do szpitala rannego mężczyznę
Następny artykułZakoLEGOwani, czyli ferie w bibliotece
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments