ZTF rozpoczęło nowy rok wystawienniczy w Galerii Fotografii Ratusz.

0
218

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne rozpoczęło nowy rok wystawienniczy w Galerii Fotografii Ratusz. Rok 2022 rozpoczynają Zuzanna Szarek oraz Andri Snær Magnason wystawą zatytułowaną “W Poszukiwaniu Straconego Czasu”.

Naukowcy twierdzą, że podstawa życia – sama Ziemia – trzeszczy w posadach. Najważniejsze systemy ideologiczne XX wieku postrzegały Ziemię i jej przyrodę jako tanie i niewyczerpane źródło surowców. Ludzie wierzyli, że atmosfera może bez końca chłonąć spaliny, że oceany mogą nieustająco przyjmować śmieci, że gleba może się stale odnawiać, jeśli będzie nawożona, że gatunki zwierząt będą ustępować miejsca poszerzającemu swoją przestrzeń życiową człowiekowi.

W ciągu najbliższych stu lat natura wód na Ziemi zmieni się zupełnie. Większość lodowców poza biegunami stopnieje, powierzchnie mórz i oceanów podniosą się, temperatura na ziemi wzrośnie, a towarzyszyć temu będą susze lub powodzie, kwasowość mórz wzrośnie w stopniu największym od pięćdziesięciu milionów lat. Wszystkie zmiany nastąpią w okresie życia dziecka, które urodzi się dziś i osiągnie wiek mojej babci, mającej obecnie dziewięćdziesiąt pięć lat.

Największe siły Ziemi wymknęły się geologicznej skali czasu i zbliżyły do naszej, ludzkiej. Zmiany, które dotychczas trwały setki tysięcy lat, teraz możemy zaobserwować w ciągu zaledwie jednego wieku. To prędkość zaiste mitologiczna, bo dotyka całego ziemskiego życia i podstaw wszystkiego co myślimy, wybieramy, produkujemy i w co wierzymy. Dotyka wszystkich, których znamy, i wszystkich, których kochamy. Stoimy wobec zmian bardziej skomplikowanych niż wszystko, z czym nasz umysł przywykł się zmagać. Są większe niż całe nasze dotychczasowe doświadczenie, potężniejsze niż język i większość używanych przez nas do opisania
rzeczywistości metafor.

Andri Snær Magnason
O Czasie i Wodzie
Przełożył Jacek Godek

Wystawę, która została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość, można oglądać do końca lutego.

Bio:
Zuzanna Szarek
Artystka wizualna urodzona w Warszawie.
W sztuce interesuje ją relacja między niemym krajobrazem, a skutkami ekspansji człowieka i postępującej komercjalizacji środowiska naturalnego.
Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
www.zuzannaszarek.com

Andri Snær Magnason
Pisarz, poeta, reżyser filmów dokumentalnych i działacz na rzecz ochrony środowiska urodzony w Reykjavíku.
Studiował historię literatury islandzkiej. Wszystkie jego dzieła – zarówno tomiki poetyckie, jak i sztuki teatralne, powieści i filmy przyniosły mu wiele nagród w kraju i za granicą.
https://www.andrimagnason.com

 

Poprzedni artykułSzafa na wymiar czy szafa gotowa – co wybrać?
Następny artykułW Roztoczańskim Parku Narodowym obrodziło maluchami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments