Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom!

0
575
zdjęcie ilustracyjne, pixabay

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma być bazą wiedzy na temat źródeł ciepła i spalania paliw w Polsce. Jej utworzenie wynika z zapisów ustaw o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB).Ta sama ustawa nakłada na właścicieli i zarządców budynków obowiązek złożenia deklaracji.

Deklaracje dotyczą źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach i lokalach mieszkalnych (deklaracja A) oraz niemieszkalnych (deklaracja B).
Dzięki złożonym deklaracjom zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, co w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego oraz będzie wsparciem dla gmin we wszelkich działaniach, mających na celu m.in. wyeliminowanie przestarzałych urządzeń grzewczych i walkę ze smogiem.

Deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych po 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania, zaś deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.

Wzory deklaracji można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Zamość.
Wydrukowane można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta (budynek Ratusza, parter) oraz w budynku Urzędu Miasta Zamość przy ul. Partyzantów 10.

Deklaracje można składać w dwojaki sposób: elektronicznie – bezpośrednio w systemie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego: https://ceeb.gov.pl/, jak również w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Zamość.

plakat ceeb Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom!

Poprzedni artykułOgólnopolski Ranking Liceów i Techników 2022. Jak wypadły zamojskie szkoły?
Następny artykuł“Polska ilustracja dla dzieci” w BWA Galerii Zamojskiej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments