ZAMOŚĆ: Dwa parkingi znów bezpłatne.

0
1243
fot. archiwum NKZ

Na dwóch parkingach zlokalizowanych w pobliżu zamojskiego Starego Miasta – na ul. Piłsudskiego (przy Parku Miejskim) i na ul. Partyzantów (obok PZU) od nowego roku zaprzestano pobierania opłat za postój pojazdów. Wielokrotnie upominał się o to radny Sławomir Ćwik, który złożył w tej sprawie także interpelację.

Przypomnijmy, że strefy płatnego parkowania na tzw. parkingach buforowych – przy Parku Miejskim i zamojskim PZU wprowadzono 1 września 2020 roku. Decyzję tę tłumaczono planowanym remontem Placu Wolności oraz Placu Stefanidesa, gdzie działały dwa duże płatne parkingi, a ich zamknięcie mogło spowodować duże braki miejsc postojowych. 

Po zakończonych remontach obu placów, z pobierania opłat na parkingach przy parku i PZU jednak nie zrezygnowano. Podczas ostatnich sesji Rady Miasta upominał się o to radny Sławomir Ćwik. Radny Ćwik zwrócił uwagę, że uchwała z 2020r. rozszerzająca strefę płatnego parkowania o te dwa parkingi miała mieć „charakter czasowy”.

– We wrześniu 2020 r. sam zaproponowałem, abyśmy taką czasową uchwałę przyjęli. Jednak miała ona obowiązywać do 31 grudnia 2021 r. Ten czas się kończy – mówił podczas grudniowej sesji radny Ćwik. – Jeśli pan prezydent chciałby to zmienić, powinien wystąpić do RM z odpowiednią inicjatywą uchwałodawczą. W przeciwnym wypadku należy zaprzestać pobierania opłat.

W odpowiedzi Prezydent Andrzej Wnuk poinformował, że po nowym roku opłaty za postój w tych miejscach nadal będą pobierane, gdyż jest to zgodne z prawem, co potwierdziła m.in. prokuratura.

Jednak, ku zaskoczeniu mieszkańców, z początkiem stycznia z obu parkingów zniknęły tabliczki informujące o strefie płatnego parkowania. Postój jest tam teraz bezpłatny.

– Cały czas byłem przekonany, że uchwała o strefie płatnego parkowania na Starym Mieście z 2017 r. nie obejmowała parkingów buforowych i dobrze, że prezydent Wnuk zmienił zdanie po wniesionej przeze mnie interpelacji. Pobieranie opłat na tych parkingach począwszy od 1 stycznia 2022 odbywałoby się bez podstawy prawnej. O tym może decydować tylko Rada Miasta. – skomentował sprawę na swoim facebokowym profilu radny Sławomir Ćwik. – Swoją drogą zapewne czeka nas dyskusja o odpłatności za parkingi, bo kasa Miasta Zamościa potrzebuje wpływów. Wolałbym jednak, aby opłat nie ponosili mieszkańcy Zamościa, którzy te parkingi sfinansowali. – dodał.

Poprzedni artykułSitaniec: Kierująca Citroenem potrąciła 41-latka
Następny artykuł60 000 zł za spowodowanie kolizji po spożyciu alkoholu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments