Ścieżka Edukacyjna w Lipsku Polesiu

0
507

W drugiej połowie sierpnia ogłoszony został konkurs organizowany przez Euroregion Roztocze, w którym można było zyskać 10tys zł na realizację projektu, promującego dziedzictwo kulturalne oraz Roztocze – „OBYWATELSKIE ROZTOCZE- Stało się to impulsem do działania dla grupy nieformalnej ,,Ekipa Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu”, która postanowiła złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Patronat nad grupą nieformalną, objęło Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+.Powodem do radości była opublikowana na początku października lista z wynikami konkursu. Projekt ,,Poznaj ścieżkę do roztoczańskich lasów” dofinansowany został na kwotę 10 000zł!

Głównym celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do aktywnego wypoczynku i poznawania tajemnic roztoczańskich lasów. Wiele osób zwiedzając Roztocze skupia się głównie na odwiedzaniu zabytków oraz większych miast. Roztoczańskie lasy są urokliwym miejscem pełnym wyjątkowych roślin oraz charakterystycznych dla tej części Polski zwierząt. Miejscem realizacji projektu stały się tereny zielone wokół nowego obiektu Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu. W ramach projektu, stworzona została ścieżka edukacyjna, której celem będzie przekazanie wiedzy o faunie i florze znajdującej się w roztoczańskich lasach oraz uświadomieniu odwiedzającym obiekt w Lipsku Polesiu o tym jak wiele atrakcyjnych miejsc jest na wyciągnięcie ręki. Projekt ten jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest przekazywanie w prosty oraz zwięzły sposób wiedzy przyrodniczej najmłodszym. W ramach projektu zakupione zostały interaktywne tablice edukacyjne, które stworzyły swoistą ścieżkę edukacyjną. W skład ścieżki edukacyjnej wchodzą 4 tablice:

 Leśne koło fortuny wraz z tablicą zawierającą pytania i odpowiedziami-pozwala poznać odpowiedzi na pytania o tym jakie zwierzęta i rośliny są obecne w roztoczańskich lasach oraz o sposobach dbania o ekologię.

Dendrologia– gra ta pozwala w przyjemny i interesujący sposób poznać cechy występujących w okolicy drzew.

Dendrofon– dzięki niemu, usłyszymy akustyczne właściwości drewna, które w zależności od gatunki drzewa znacznie się różnią.

Realizacja projektu nie zakończyła się jedynie na wykonaniu oraz zamontowaniu tablic edukacyjnych. Aby rozpromować, zrealizowany projekt zorganizowany został również, cykl spotkań w szkołach podstawowych, podczas których najmłodsi mogli zapoznać się ofertą edukacyjną nowopowstałej ścieżki oraz uzyskać wiele informacji o tym jak funkcjonuje Centrum Geoturystyczne.

Realizatorem projektu była grupa nieformalna ,,Ekipa Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu” (Konrad Dziuba, Maria Juszczak-Sowińska, Małgorzata Paszko) działająca pod patronatem Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+,bez którego realizacja całego projektu byłaby bardzo trudna a wręcz niemożliwa.

Koordynowaniem działań związanych z realizacją projektu zajął się Bartłomiej Pikuziński.

Projekt sfinansowany został przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju

Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

NOWE FIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze

Poprzedni artykułPierwszy elektryk we flocie pojazdów Miasta Zamość. Dobry pomysł?
Następny artykułZAMOŚĆ: Przywrócenie organizacji ruchu w obrębie Starego Miasta
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments