Zamość: Przed nami VIII Orszak Trzech Króli

0
240
fot. archiwum NKZ
GAIA

6 stycznia 2022 r. ulicami Zamościa już po raz ósmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Tradycyjne uliczne jasełka odbędą się pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Starosty Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Prezydenta Miasta Zamościa Pana Andrzeja Wnuka,  Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi „Dzień dziś wesoły!”.Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana” powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej radosnej kolędzie pochodzi z „Dodatku do śpiewnika kościelnego” wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego. Wesoły, radosny nastrój przewija się przez kolejne zwrotki tej kolędy – pastorałki. W dalszych częściach śpiewamy, że „radość ludzi wszędzie słynie”, a w ostatnich zwrotkach: „odchodzą z Betlejem pełni wesela” czy „i my z pastuszkami dziś się radujmy”. Przyszłoroczny Orszak Trzech Króli ma nam pokazać jak radośnie i głęboko powinniśmy przeżywać święta, w jaki sposób dzielić się tą radością i treścią Świąt z innymi i jak na co dzień zachować radość oraz dobrego ducha, którym napełniliśmy się podczas Świąt.

Planujemy by w tym dniu, podczas tradycyjnego Orszaku Zamość stał się Miastem Aniołów, którzy strzec będą ludzi, miasto, świątynie, główne obiekty… Na trasie Orszaku będziemy mogli zobaczyć Anioły w otoczeniu przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, by podkreślić znaczenie historii miasta w dziejach Polski i świata, w roku Jubileuszu 30-lecia wpisania Zamościa na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. – mówi Małgorzata Farion, Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu i dodaje, że jeśli ze względu na pandemię nie będzie możliwości zorganizowania Orszaku w tradycyjnej formie, wydarzenie odbędzie się w wersji mobilnej, jak w poprzedniej edycji.

Tradycyjny Orszak przejdzie trasą od kościoła OO. Franciszkanów, ulicami miasta Zamościa wokół Starówki Zamojskiej wg planu:

godz. 10.30 – Msza Święta – parafia pw. Zwiastowania NMP w Zamościu

godz. 11.30wyjście z kościoła, sceny biblijne. Kolędowanie podczas Orszaku i po pokłonie Trzech Króli oraz uczestników Orszaku poprowadzi Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość.

 

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments