Akwarium morskie – czym się charakteryzuje?

28
244
GAIA

Coraz popularniejszym zajęciem staje się akwarystyka. Nie można się temu dziwić, w końcu tworzenie podwodnych krajobrazów i jego pielęgnacja może sprawić wiele frajdy każdemu. Jednak kiedy zastanawiamy się nad założeniem własnego akwarium, podstawowym pytaniem jest: jakiego typu akwarystyką się zająć? Słodkowodną czy morską? Czym one się tak naprawdę różnią? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co droższe – akwarium morskie czy akwarium słodkowodne?

Rozważania zacznijmy od porównania cen. Niewątpliwie założenie morskiego akwarium jest droższe niż akwarium słodkowodnego. Dlaczego? Ze względu na dwa, podstawowe czynniki:

  • ryby słonowodne są rzadsze i tym samym droższe od słodkowodnych kuzynów
  • podstawowe wyposażenie akwarium morskiego jest bardziej rozbudowane niż w przypadku akwarium słodkowodnego.

W dodatku akwaria morskie wymagają wody słonej, która co prawda nie jest trudna w uzyskaniu (wystarczy dodać soli morskiej do filtrowanej wody), jednakże zawsze wymaga to kolejnego zakupu. Poza tym utrzymanie środowiska słonowodnego jest zwyczajnie bardziej zaawansowane niż słodkowodnego odpowiednika.

Różnice w wyposażeniu akwarium morskiego vs akwarium słodkowodnego

Podstawową różnicą w wyposażeniu akwarium morskiego jest posiadanie żywych skał oraz tzw. dobry bakterii. Żywe skały zawierają specyficzną florę bakteryjną, która pozwala na utrzymanie odpowiedniego ekosystemu w naszym akwarium, a poza tym prowadzi do wyrównaniu stanu materii organicznej w wodzie. Jest to akcesorium potrzebne do zdrowego funkcjonowania wielu gatunków ryb i roślin słonowodnych, którym zazwyczaj ciężej jest się dostosować do nowego środowiska.

Z drugiej strony mamy różne bakterie, np. nitryfikujące, które oczyszczają wodę z toksycznych związków. Odpowiadają one za chociażby rozkład szkodliwego amoniaku na związki azotowe, a także wspierają rośliny w procesie fotosyntezy. Warto również zaopatrzyć się w różnej maści odpieniacze lub filtry RO, które dostać można w renomowanych sklepach akwarystycznych, jak chociażby akwarystyczny24.pl.

Jak pielęgnować akwarium morskie?

Pielęgnacja akwarium morskiego to niezwykle interesująca, ale także zajmująca sztuka. Po pierwsze akwarium musi być dobrze nasłonecznione lub sztucznie oświetlone. A po drugie zaleca się korzystanie z większych zbiorników (min. 100l), które pozwolą na swobodne rozwijanie się większości gatunków ryb i roślin słonowodnych.

Wydawać się może, że akwaria morskie to po prostu więcej pracy. Jednak to słonowodne krajobrazy są tymi najpiękniejszymi i one robią największe wrażenie. W dodatku możemy stworzyć niepowtarzalny ekosystem, ze względu na dostępność dużo szerszego wachlarza różnorodnych ryb i roślin. No niestety jak to w życiu bywa, coś za coś.

 Akwarium morskie - czym się charakteryzuje?

28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

2quizzes

free gay chat rooms online https://newgaychat.com/

gay teen cam chat room https://gaychatcams.net/

gay widow chat site https://gaychatspots.com/

pnp zoom gay chat rooms https://chatcongays.com/

gay grandpa video chat https://gayphillychat.com/

gay video chat room https://gaychatnorules.com/

paper writing service college https://sociologypapershelp.com/

best paper writing service reviews https://writepapersformoney.com/

write my college paper for me https://doyourpapersonline.com/

2wishing

do my coursework for me https://writingacoursework.com/

coursework writing service uk https://courseworkinfotest.com/