Mów do Diamentów szeptem, by o Zamościu było głośno! (zdjęcia)

0
277
GAIA

Ciepło wspominamy uroczystą premierę trzeciej części filmu “Diamentowe Kobiety Zamościa”, która odbyła się 29 października 2021r., w sali Consulatus zamojskiego Ratusza. Cykl jest długofalowym projektem Fundacji Zibera, której misją jest wielopłaszczyznowe wspieranie i aktywizacja kobiet. Myślą przewodnią obrazu była “Odpowiedzialność” a film Patronatem Honorowym objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Najnowsza odsłona budziła wielkie emocje nie tylko ze względu na długo wyczekiwaną premierę, ale także efekt. Pomysłodawcą projektu jest Jagoda Kupiec, strateg biznesowy, miłośniczka sztuki, dla której marzenia to cele z datą realizacji. Fundatorka i Prezes Fundacji Zibera oraz właścicielka firmy Goldier i przestrzeni coworkingowej Baza by Goldier; od lat czynnie działa na rzecz inspirowania kobiet i wspierania ich w braniu sterów życia we własne ręce.

Historię powstania Fundacji oraz cyklu Diamentowe Kobiety przedstawił Tomasz Pakuła (Muzeum PRL-u), który fantastycznie prowadził wydarzenie. Po przywitaniu gości (między innymi bohaterek wszystkich trzech odsłon filmu) nastąpiło przypomnienie pierwszej i drugiej części serii “Diamentowe Kobiety Zamościa”. Inicjatywy, która ukazuje godne naśladowania kobiece wzorce i porusza istotną tematykę równowagi, męstwa oraz dojrzałości.

Temat pierwszego filmu to “Balans” a obraz miał premierę 8 marca – w Międzynarodowy Dzień Kobiet. ”Diamentowe Kobiety Zamościa 2019” nawiązuje do historycznych klejnotów Padwy Północy – tych, które stały u boku ordynatów. Od XVI wieku po dzień dzisiejszy miasto przyciąga mądre i niezależne kobiety. Kobiety, które ciężką pracą i determinacją dokładają swoje cegiełki do budowy Twierdzy Otwartej. Kreatywne, silne, przedsiębiorcze – wiedzą, co jest w życiu ważne. Ile pracy czeka kobiety, które godzą w życiu wiele ról? Co oznacza i jak ważna jest równowaga? Holistyczne podejście do siebie i świata? Na te pytania odpowiadają: Małgorzata Fiedur, Agata Korcz-Rozłowska, Dominika Lipska oraz Katarzyna Szargało-Szkałuba.

Myślą przewodnią drugiej części jest “Odwaga”. “Odważny jest każdy, kto nie boi się żyć” – co jest więc największą przeszkodą byciu szczęśliwym? Na czym skupiają się zamojskie Diamenty? Co odpuszczają? Z jaką myślą budzą się rano i zasypiają wieczorem? Ile siły wymaga założenie szpilek i pokazanie nie tylko przebojowości i mądrości, ale i sensualnej części kobiecości? Tyle rodzajów odwagi, ile bohaterek filmu “Diamentowe Kobiety Zamościa 2020”. A każdy przepis na nią jest na wagę złota. Bo sprawdzony. W drugiej części odważnie udział wzięły: Małgorzata Bojarczuk, Barbara Farjon, Katarzyna Figura, Danuta Jarska, Joanna Patron, Anita Słodka-Steczyńska, Halina Smura, Malwina Wilczek oraz Jagoda Kupiec.

Po krótkiej przerwie na zakulisowe rozmowy, podgrzanie atmosfery oraz wyjątkowy poczęstunek (sponsorowany przez catering Zdrowe Diety „Wiem, co Zjem”), nastąpiła właściwa premiera. Ta, na którą wszyscy niecierpliwie czekali.

Tematyka trzeciej odsłony cyklu o kobietach Padwy Północy – “Diamentowe Kobiety Zamościa 2021” – to “Odpowiedzialność”. Papierek lakmusowy dojrzałości. Wyznacznik dorosłości. Nie tej liczonej w latach, lecz w czynach i słowach. Znak wiedzy i mądrości życiowej. Powiedz „nie”. Powiedz „tak”. Zawalcz o swoje. O siebie. Odpowiadasz za siebie. Za swoje życie. Każdy krok. Każdy oddech i każdą myśl. Wplatają się one w arrasy życia tych, którzy są wokół nas. Blisko. Dalej. Zupełnie daleko. Nasze „nie” i nasze „tak” rezonują. Odpowiedzialność. Bliskość. Siostrzeństwo. Wsparcie. Prawda. Wartości, które nie przemijają. I bohaterki filmu, które znają znaczenie tych słów: Gosia Bednarczuk-Łysiak, Marta Gładuń, Adriana Gontarz, Greta Jasina, Małgorzata Pogudz-Kusiak, Roksana Sokalska-Pizun oraz Jagoda Kupiec.

Następnym punktem programu była seria Q&A (pytania i odpowiedzi) do producentki, Jagody Kupiec, na temat projektu. Po pytaniach od publiczności przyszła pora na uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów każdej z bohaterek cyklu “Diamentowe Kobiety Zamościa” oraz osobom i biznesom wspierającym Fundację Zibera. (Między innymi: Just Blush, kwiaciarnia Dalia, firma Malsen Poland, Anka K. Misztal – Treser Słów, Paweł Łuczka – Fotografia Ślubna i Eventowa oraz Michał Hukowski – HC SKY – współproducent projektu). Wyjątkowo udane afterparty sponsorował Morando – Dom Restauracyjny, tym wspaniałym akcentem celebrowaliśmy to istotne wydarzenie.

Projekt “Diamentowe Kobiety Zamościa” zrealizowany przez Fundację Zibera, jest wyjątkowy nie tylko w skali miasta czy regionu, ale także kraju.

Nie bez przyczyny o Jagodzie Kupiec mówi się, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. “Smiling manager” jest doskonałą ilustracją powiedzenia “facta non verba”. Nie mówi wiele, nie staje w pierwszym rzędzie. Zza kulis puszcza w ruch potężną maszynerię, dzięki której kobiety błyszczą jak najpiękniejsze klejnoty. Nie tylko Perły Renesansu (znaczy – Diamenty Zamościa). Także te stojące w cieniu. Bo dzięki przedsięwzięciom Fundacji Zibera każda kobieta ma szansę być najwspanialszym klejnotem swego życia.

Filmy są dostępne na kanale na YOUTUBE.COM Fundacja Zibera.

Tekst: Anka K. Misztal

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments