Jak wybrać odpowiedni wózek warsztatowy?

0
109
GAIA

Wózek warsztatowy można z całą pewnością uznać za jeden z podstawowych elementów wyposażenia warsztatów i serwisów, ponieważ z jednej strony pozwala wyposażyć warsztat w najbardziej potrzebne narzędzia, a z drugiej umożliwia zachowanie ładu i porządku. Często to właśnie narzędzie mają tendencję do znikania i gubienia się w nie do końca zrozumiałych okolicznościach. Ze względu na ich często niewielki rozmiar, trudno je następnie znaleźć.

Rodzaje wózków narzędziowych

Najprościej wózki narzędziowe możemy podzielić dzielą się na z i bez narzędzi. Pusty wózek sprawdzi się w momencie gdy chcemy poukładać posiadane już narzędzia i w końcu nad nimi zapanować. Pusty wózek narzędziowy daje szansę na poukładanie narzędzi w warsztacie, zwolnienie miejsca wokół stanowisk pracy oraz zapewnienie lepsze mobilności i wygody naprawy. Ze względu na możliwość łatwego przewiezienia wózka w miejsce, gdzie aktualnie potrzebne są narzędzie, wózek narzędziowy skraca czas szukania odpowiedniego przyrządu i niweluje niepotrzebną frustrację z tym związaną.

Jeżeli chcemy doszukiwać się minusów zakupu wózka pustego to takim jest problem z poukładaniem posiadanych narzędzi w zakupionym wózku. Szuflady przeznaczone na przechowywanie narzędzi mogą okazać się za duże lub przeciwnie za małe. Konsekwencją tego będzie dalszy bałagan w szufladach wózka i dalsze problemy z szybkim znajdowaniem narzędzi.

Budowa wózków narzędziowych

Wózki narzędziowe składają się głównie z szuflad różnej wysokości. Może być ich 4 a nawet 9 czy 11. Ponieważ wysokość wózków jest dość podobna i wynosi około metra, im większa liczba szuflad tym są one niższe. Aby porównać obiektywnie pojemność wózków narzędziowych warto zwrócić uwagę na użytkową objętość przechowywania podaną przez producenta. Ważne jest również aby poszukać takiego wózka, którego konstrukcja jest dla nas odpowiednia.

Wózki narzędziowe pełne, czyli posiadające już podstawowe narzędzie, są tak przygotowane, że wyposażenie wózka idealnie do niego pasuje. Wózki pełne zawierają podstawowe narzędzia takie jak klucze płasko-oczkowe w różnych rozmiarach, klucze płaskie, zestawy szczypiec, wkrętaki, klucze trzpieniowe, klucze nasadowe, młotki, różne pokrętła i przeguby. Idealnym przykładem wózka z najważniejszymi narzędziami jest Invento z 220 narzędzia i 6 szufladami. To ile elementów wyposażenia znajduje się w wózku zależy od wybory kupującego. Jest to wózek w dobrej cenie, który sprawdzi się w warsztacie jak i w garażu. Jeżeli natomiast szukamy czegoś bardziej profesjonalnego, posiadamy doświadczenie to wtedy sprawdzi się firma BGS Technic i ich wózek BGS Eco lub PROFI.

Należy pamiętać, że im lepiej zaopatrzony wózek warsztatowy tym jest on cięższy. Sam wózek nie waży dużo, a dzięki zamontowanym kółkom wygodnie się porusza, jednak narzędzia, w większości metalowe, to ciężar dochodzący do 100kg.

Jeżeli chodzi o ceny rynkowe to oczywiście wielkość wózka warsztatowego oraz ilość i jakość narzędzi mają największe znaczenie. Możemy kupić wózek za kilkaset złotych lub za kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Przykładem drogiego wózka jest BOXO z 291 elementami przeznaczonymi do obsługi ciężarówek. Dajemy jednak pewność, że użytkując taki wózek zrozumiemy, że warto było zapłacić.

Podsumowanie

Kupując wózek warto zwrócić także uwagę na kilka dodatkowych elementów jak stalowy blat, centralnie blokowany zamek, a także gumowe ranty, które chronią nas przed uszkodzeniem samochodu czy jakiegokolwiek innego elementu podczas przejeżdżania wózkiem z miejsca na miejsce.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments