Młodzi o funkcjonowaniu w trakcie pandemii

1
231
fot. Stowarzyszenie HEureka Generator

Zamojskie stowarzyszenie Heureka Generator w połowie listopada kończy realizację polsko – ukraińskiego projektu młodzieżowego zatytułowanego „Damy radę”.

Pandemia wiele zmieniła w codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi na całym świecie. Lockdown, zdalne nauczanie… to wszystko sprawiło, że młodzież nie miała wielu szans na interakcję z rówieśnikami – mówi prezes stowarzyszenia Andrzej Smyk. Celem naszego projektu było stworzenie młodzieży szansy porozmawiania o tym nie najłatwiejszym  czasie, porównania jak wpływa na nich obecna sytuacja i wypracowaniu rozwiązań, które pozwolą mimo ograniczeń, dalej się rozwijać – dodaje.

Głównym działaniem w projekcie było spotkanie na żywo w październiku, które odbyło się w Motyczu Leśnym k. Lublina. W jego trakcie młodzież brała udział w warsztatach opartych na metodach edukacji pozaformalnej. Odwiedziła też Zamość, gdzie reklamowała produkty powstałe w trakcie spotkania.

Przygotowaliśmy m.in. materiały wideo, w których polska i ukraińska młodzież opowiada o tym, jak wyglądało studiowanie i uczenie się w formule online. Uczestnicy opowiadali też jakie mieli pomysły na spędzanie wolnego czasu w trakcie lockdownu – opowiada Karolina Szczepanik, członkini zarządu Heureki. Powstała też publikacja w polskiej, angielskiej i ukraińskiej wersji językowej, w której opisane są przemyślenia młodzieży i doświadczenia z naszego wspólnego działania – dodaje Karolina.

Wszystkie rezultaty projektu można znaleźć na polsko angielskiej stronie internetowej wewillmanage.heurekagenerator.pl.

A co powiedzieli sami uczestnicy?

Podobała mi się atmosfera projektu, ludzie byli otwarci na dyskusję. Ukraińska grupa chciała rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami związanymi z pandemią – Jakub Bednarski (polska grupa).

Musze podkreślić, że takie projekty pozwalają usunąć stereotypowe myślenie. Można w ich trakcie porównać opinie o innych krajach jakie słyszymy, z własnym doświadczeniem na żywo. Jest to cenne – Andrij Humenny (grupa ukraińska).

Projekt realizowany był przez stowarzyszenie Heureka Generator w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wzięło w nim udział 35 młodych osób i liderów z Polski i Ukrainy. Uczestnicy z polskiej grupy pochodzą z Zamościa, Krasnegostawu i Świdnika. Ukraińskim partnerem była organizacja We are the future z Novomoskovska. 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Biegi Listopadowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Następny artykułPolicjanci troszczą się o zdrowie mieszkańców i przeprowadzają kontrolę (ZDJĘCIA)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Walinowski

dystans społeczny jest. “rozwiązań, które pozwolą mimo ograniczeń” – czyli krótko: mamy to wsztsko w dupie