ZAMOŚĆ: Chciała sprzedać buty. Zamiast tego straciła pieniądze z konta

0
153
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
GAIA

Kolejna mieszkanka Zamościa przekonała się, że w wirtualnym świecie, tak jak w realnym można paść ofiarą oszusta. 22-latka korzystając z popularnego portalu sprzedażowego chciała zarobić na sprzedaży butów. Nieświadoma zagrożenia otworzyła przesłany jej link, gdzie wpisała swoje dane oraz dane karty płatniczej. To wystarczyło oszustowi, aby z konta 22-latki wypłacić 900 złotych. Sprzedając w sieci postępujmy ostrożnie i z rozwagą.

Kolejna mieszkanka Zamościa powiadomiła o oszustwie internetowym. W tym przypadku 22-latka strąciła pieniądze podczas sprzedaży butów za pośrednictwem popularnego portalu sprzedażowego. Wykonała prośbę osoby rzekomo zainteresowanej zakupem, kliknęła w przesłany przez nią link, gdzie wpisała swoje dane. Ta procedura miała posłużyć do odebrania pieniędzy za wystawiony do sprzedaży towar. Zaakceptowała zamówienie i kliknęła w ikonę – odbierz środki. Następnie wybrała bank, w którym miała rachunek i podała swój kod PIN do aplikacji banku oraz dane swojej karty płatniczej, jej numer i datę ważności. Po chwili chcąc sprawdzić, czy pieniądze od kupującej wpłynęły już na jej rachunek zalogowała się na swoje konto. Zauważyła, że z rachunku zniknęło 900 złotych. Pieniądze zostały wypłacone w bankomacie za pomocą kodu Blik. Natychmiast zablokowała dostęp do rachunku bankowego, zablokowała także kartę płatniczą. Jednak pieniędzy już nie odzyskała, a sprawę zgłosiła policjantom.

Oszustwa dokonywane przez przestępców za pośrednictwem Internetu przybierają różne formy i metody. Przestępcy starają się uśpić czujność swojej ofiary i manipulują w taki sposób, aby wykorzystać jej nieświadomość lub łatwowierność. Oszustów łączy jedno – cel ich przestępczej działalności, którym jest dążenie do wyłudzenia pieniędzy od pokrzywdzonych. Wykonując transakcje w sieci zachowajmy ostrożność. Chrońmy nasze pieniądze i nie udostępniajmy bezmyślnie obcym osobom swoich danych, loginów i haseł. Nie korzystajmy również z przesłanych przez nieznajomych linków. Czujność oraz ograniczone zaufanie pozwolą na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy. – przestrzega Dorota Krukowska -Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu

źródło: KMP Zamość

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments