Rozliczenia podatkowe osób podejmujących zatrudnienie w Holandii

0
80
GAIA

Holandia jest krajem, do którego co roku wyjeżdża pracować wielu Polaków. Czasami podejmują oni zatrudnienie długoterminowe, lecz najczęściej imają się różnego rodzaju prac sezonowych. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pracując w Holandii, muszą rozliczyć się z tamtejszą skarbówką. Jakich dokładnie rozliczeń należy dokonać?

Rozliczenie podatku dochodowego

Każdy, kto podejmuje legalnie zatrudnienie na terenie Holandii, zobowiązany jest co miesiąc opłacać zaliczki na podatek dochodowy. Na szczęście pracownicy nie muszą robić tego osobiście – zaliczki zarówno oblicza, jak i odprowadza za nich pracodawca. Niemniej jednak pracownik wciąż musi we własnym zakresie złożyć deklarację podatkową, podobnie jak ma to miejsce w polskim systemie fiskalnym. Nie jest tajemnicą, że rozliczenie podatku z Holandii jest dla wielu osób bardzo problematyczne. Trudno pokonać przede wszystkim barierę językową – o ile bowiem wyjeżdżając do pracy na stałe uczymy się języka urzędowego danego kraju, o tyle w przypadku pracy sezonowej nie jest to częsta praktyka. Co więcej, podatnicy bardzo często zapominają o rozliczeniu się z dochodów, które uzyskali poza granicami kraju. Warto więc zawczasu zadbać o to, by dopełnić wszelkich formalności, zamiast zostawiać je na ostatni moment.

Zwrot nadpłaconego podatku

Rozliczenia podatku dochodowego warto dokonać nie tylko ze względów czysto formalnych, bowiem wielu osobom przysługuje zwrot nadpłaconej w Holandii daniny. Wszystko dlatego, że w kraju tym obowiązują zupełnie inne stawki podatkowe, niż w Polsce. W większości przypadków zaliczki, które odprowadza pracodawca, są po prostu zbyt wysokie. Podatnicy mają więc prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Warto zauważyć, że jest to prawo, a nie obowiązek. Co za tym idzie, urząd skarbowy nie ukaże nas w żaden sposób, jeśli nie będziemy się o zwrot ubiegać, lecz z drugiej strony nie wykonana na nasze konto przelewu z własnej woli. To podatnik musi dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać zwrot podatku w określonych przepisami terminach.

Kiedy udać się do specjalisty?

Dokonywanie rozliczeń podatkowych, nawet z polskim urzędem skarbowym, wiele osób przyprawia o zawrót głowy. Ilość pism do wypełnienia jest bardzo duża, a co więcej podatnik nie powinien popełnić przy tym żadnego błędu. Nic więc dziwnego, że rozliczenie się z zagraniczną skarbówką dla wielu osób jest po prostu niewykonalne. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko pomogą dopełnić wszelkich formalności, ale również postarają się o zwrot nadpłaconego  Holandii podatku dochodowego. Z ofertą dobrego biura rozliczeniowego, które zatrudnia jedynie doświadczonych specjalistów, możemy zapoznać się na stronie Holandia.org. Nawiązanie współpracy z biurem, które zajmuje się właśnie rozliczeniami z zagranicznymi urzędami skarbowymi, jest nie tylko pomocne, ale w wielu przypadkach również konieczne. Warto pamiętać, że za niezłożenie deklaracji w terminie holenderski urząd może nałożyć dotkliwą karę.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments