Inteligentne pojemniki na odpady staną na zamojskich osiedlach

0
162
fot. UM Zamość
GAIA

W poniedziałek 11 października 2021 r. w zamojskim ratuszu podpisano umowę dotyczącą uruchomienia w mieście kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych dla zabudowy wielorodzinnej.

W spotkaniu udział wzięli: Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, Przedstawiciel Wykonawcy –  firma T4B Sp. z o.o. , Al. Stanów Zjednoczonych 04-036 Warszawa – Pan Andrzej Oliński, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość – Jarosław Miechowiecki.

System obejmie 22 budynki wielolokalowe czyli ok. 800 gospodarstw domowych. Koszt wdrożenia w Zamościu SISO – około 4 mln złotych – w 100% pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

System zostanie zainstalowany w 5 lokalizacjach przy ulicach: Chłodnej, Redutowej, Władysława Sikorskiego (od strony ulicy Granicznej), Hrubieszowskiej (Osiedle „Małe Ciche”), Wyszyńskiego. Przewidywany czas realizacji to koniec maja 2022 r., ale firma T4B Sp. z o.o. zapowiada jak najszybszą realizację zadania.

System Indywidualnej Segregacji Odpadów składa się z nowoczesnych pojemników na odpady wyposażonych w część elektroniczną, teletechniczną i mechaniczną, oprogramowania systemu centralnego i jednorazowych kodów QR do naklejania na worki. Inteligentne, bezdotykowe pojemniki zastępują zewnętrzne wiaty śmietnikowe  i dotychczasowe  tzw. gniazda przeznaczone na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny. Wewnątrz urządzeń ELMO znajduje się system ważący, który po zeskanowaniu kodu QR rejestruje masę i rodzaj odpadów, a następnie przypisuje je do konkretnego gospodarstwa domowego. Zgromadzone informacje zapisywane są na indywidualnych kontach i dostępne online. Korzystając z konta online można również zamówić kody QR czy sprawdzić, który pojemnik jest pełen i kiedy zostanie opróżniony. System gniazd będzie w pełni monitorowany, co zabezpieczy miejsce przed ewentualnymi podrzutami śmieci.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments