Spotkanie poświęcone książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu”

0
170
GAIA

Na spotkanie poświęcone książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu” do Biłgoraja przyjechała Ludwika Wujec. Opowiadała o pracy nad książką. Wspominała Henryka Wujca razem z innymi zaproszonymi gośćmi. Spotkanie odbyło się 30 września w Biłgorajskim Centrum Kultury

– Dla Heńka pisanie felietonów do Tanwi było niezwykle ważne. Nie traktował tego na odwal: „mam napisać”. Tylko wiedział i chciał przekazać to, co dla niego jest ważne. Swoje przemyślenia chciał przekazać tym, od których wyszedł, od których się zaczęło, którzy go w ten świat wykierowali. Pisał przeważnie w nocy, po cały dniu bieganiny, bo Heniek nie chodził, tylko biegał, siadał przy stole. Ja już dawno spałam, on czasami zasypiał w trakcie pisania, potem się budził, znowu pisał. Bardzo nad tymi felietonami pracował. Może jak się je czyta to się tego nie czuje, bo one są pisane zwyczajnym językiem, bez napuszenia, żeby mogły trafić do każdego. To tak jak opowiadasz komuś bliskiemu, co jest dla mnie ważne – wspominała Ludwika Wujec. 

Kiedy tych felietonów nazbierało się już kilkadziesiąt, przyszła myśl, że mogłyby stanowić całość, że warto to zebrać i wydać. Kiedy Henryk Wujec zaczął pracować nad książką, wtedy dopadła go choroba. 

– Widziałam, jak mu na tym zależy i jak już nie może. Wtedy z moją serdeczną przyjaciółką Teresą Ogrodzińską, która wspólnie z Heniem redagowała tę książkę, postanowiłyśmy ją koniecznie dokończyć. Wiedziałyśmy, że to nie ma prawa się zmarnować. Skoro było to marzenie Henia, to trzeba je zrealizować – mówiła Ludwika Wujec.

Książka to głównie felietony, który były publikowane od 2009 roku w biłgorajski kwartalniku Tanew. Dopełnieniem są wiersze i kilkoma innymi tekstami, które ukazywały się w różnych publikacjach.  W książce są również wspomnienia o samym autorze. O Henryku Wujcu napisali między innymi ojciec Tomasz Dostatni i  Jakub Wygnański. Książka to też wiele zdjęć z różnych życiowych sytuacji, wypraw i spotkań. 

– Książka została wydana i mam nadzieję, że Heniek byłby z niej zadowolony i mam nadzieję, że swoje zadanie, także edukacyjne dla młodych spełni – powiedziała podczas spotkania Ludwika Wujec. 

Henryka Wujca i jego zaangażowanie w rozwój Biłgoraja wspominali też: Stefan Oleszczak (były burmistrz Biłgoraja), Wiesław Różyński (wójt Gminy Biłgoraj), Artur Bara (prezes Stowarzyszenia im. I.B. Singera, Piotr Flor (prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego) i inni zaproszeni goście. 

Organizatorzy spotkania: Dział Medialny Biłgorajskiego Centrum Kultury

nadac wokol ksiazki hwujec min Spotkanie poświęcone książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu”

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments