Rodzinny Dom przy ul. Kresowej pnie się w górę. Budowa już na półmetku [WIDEO, ZDJĘCIA]

1
464

Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kresowej w Zamościu osiągnęła półmetek. W obiekcie stałe zamieszkanie i kompleksową opiekę znajdzie 28 dorosłych osób z ciężkimi niepełnosprawnościami. Inwestycja ma być gotowa do 30 czerwca 2022.

Z okazji półmetka budowy 28 września na terenie inwestycji zorganizowano spotkanie prezentujące postęp prac budowlanych, połączone z konferencją prasową. W spotkaniu udział wzięli: Maria Król – przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, Anna Maria Antos – Wiceprezydent Miasta Zamość, Małgorzata Romanko – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Małgorzata Paprota – dyrektor PFRON Odział w Lublinie, Małgorzata Pogudz – Kusiak Skarbnik Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, Magdalena Poliwczak – Koordynator Projektu „Pogranicze Równych Szans”, Zbigniew Żukowski z Rotary Club Zamość.

Dom Pomocy Społecznej powstaje na działce przy ul. Kresowej 24 w Zamościu, gdzie obecnie funkcjonuje już Warsztat Terapii Zajęciowej. Nieruchomość przekazał Stowarzyszeniu „Krok za krokiem” w dzierżawę Prezydent Andrzej Wnuk. Budowa jest realizowana w ramach projektu pn. „Pogranicze Równych Szans”, który uzyskał dofinansowanie w ramach priorytetu 3.1 Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Jego celem oprócz budowy wspomnianego już Domu Pomocy Społecznej w Zamościu dla 28 osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jest też budowa centrum edukacyjno-rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnością w Krzemieńcu na Ukrainie (pierwszego w tym regionie), z którego korzystać będzie ok. 80 dzieci z niepełnosprawnościami. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 1,95 mln euro z czego 750 tys. euro dotyczy wydatków po stronie ukraińskiej a 1,2 mln euro po stronie polskiej. Stowarzyszenie jest również zobowiązane pokryć wkład własny w wysokości 240 000,00 euro. Niestety, projekt uzyskał niepełne dofinansowanie ze środków UE (jest ostatnim projektem z listy rezerwowej przeznaczonym do dofinansowania), stanowiące 78% wnioskowanej kwoty.Stowarzyszenie „Krok za krokiem” pozyskało dofinansowanie ze środków PFRON w zakresie pokrycia części wkładu własnego do projektu. Budowa Centrum w Krzemieńcu ma się zakończyć do 30.09.2022. Nieco krócej, bo do 30.06.2022 potrwa budowa DPS w Zamościu.

 

Jak podkreśla Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia „Krok za Krokiem” – realizacja inwestycji napawa nadzieją co do przyszłości osób niepełnosprawnych w Zamościu, ale generuje też sporo trudności.

Jest to olbrzymi projekt i są problemy z płynności finansową. Musimy regularnie płacić wykonawcy za wykonane roboty, musimy też przelewać środki dla partnera ukraińskiego, bo jesteśmy liderem tego projektu, a na koniec będziemy musieli długo czekać aż nam rozliczą cały projekt i zrefundują wtedy resztę. Będziemy musieli też pozyskać środki na wyposażenie, gdyż z tych okrojonych funduszy, jakie dostaliśmy starczy nam na 28 łóżek ortopedycznych do tego budynku i na nic więcej. Będziemy więc robić wielką kampanię promocyjno- proszącą, skierowaną do darczyńców, abyśmy mogli wyposażyć kuchnię, pralnię, pokoje i wszystkie inne pomieszczenia. – mówi Maria Król – Mamy w sobie jednak wielką nadzieję i jestem przekonana, że ta nadzieja pokona wszelkie trudności i że w przyszłym roku oddamy do żytku ten budynek, aby służył naszym wychowankom. – dodaje.

Jako, że projekt nowo wybudowanego DPS nie przewiduje kosztów wyposażenia (ze względu na niższą niż wnioskowana kwotę dofinansowania), Stowarzyszenie „Krok za krokiem” zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe i rzeczowe.

Darowizny finansowe można wpłacać na konto: 06 2030 0045 1110 0000 0384 5950 | tytuł wpłaty: Darowizna na Rodzinny Dom

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.pogranicze.spdn.pl

Osoba do kontaktu: Kamil Kabasiński ([email protected], +48608247039)

 

 

 

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] kurierzamojski.pl […]