Zmarła Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu

0
360
Pani Janina Kalinowska (w środku) podczas spotkania promującego książkę Anny Herbich-Zychowicz ,,Dziewczyny z Wołynia”

Z przykrością informujemy, że dzisiaj w nocy zmarła pani Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. Smutną wiadomość podano na facebookowym profilu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu od momentu powstania gromadzi świadectwa świadków ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w latach 1939–1946. Za sprawą stowarzyszenia w Rotundzie Zamojskiej (miejscu martyrologii ludności Zamojszczyzny) powstała cela-krypta poświęcona pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu. Z inicjatywy Stowarzyszenia udało się ustawić 36 krzyży w miejscach, w których ukraińscy nacjonaliści dokonali mordów na ludności polskiej. Pierwsze krzyże zostały postawione w 1992 roku w Aleksandrówce i Kisielinie.

Stowarzyszenie porządkuje cmentarze na Wołyniu i restauruje kwatery żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1919–1920 we Włodzimierzu Wołyńskim.

Członkowie Stowarzyszenia biorą czynny udział w różnorodnych wydarzeniach upamiętniających ludobójstwo na Wołyniu. Corocznie w Zamościu organizowane są msze żałobne połączone ze spotkaniami integracyjnymi dawnych mieszkańców Wołynia i ich rodzin, przedstawicieli środowisk kresowych z całej Polski oraz mieszkańców Zamościa.

Stowarzyszenie zajmuje się także działalnością informacyjną, polegającą na organizowaniu i prowadzeniu spotkań ze świadkami historii oraz ekspozycji wystawy poświęconej zagładzie polskości na Wołyniu.

Szczegóły związane z pogrzebem Pani Janiny Kalinowskiej zostaną podane wkrótce.

 

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments