Omówienie pozycji na boisku w siatkówce

0
179

Siatkówka jest bardzo powszechna i oglądana. Mogą się do tego przyczyniać między innymi duże sukcesy Polaków w rozgrywkach międzynarodowych, ale także rozgrywki klubowe. Jedną z wielu cech, za którą Polacy lubią piłkę siatkową, jest fakt, że nie jest ona trudnym sportem. Mimo tego nie wiele osób zna podstawowe zasady gry w siatkówkę. 

Wiele różnych poradników, zasad i ciekawostek można znaleźć między innymi na portalu siatkarskim  http://kmspolska.pl/. Znacznie przyjemniej ogląda się rozgrywki, znając ogólne zasady. Warto wiedzieć, że w piłce siatkowej występują różne pozycje, a każda posiada zupełnie inne obowiązki.

Jakie są poszczególne pozycje w siatkówce i co je charakteryzuje?

  • Na boisku do siatkówki wyróżniamy pięć pozycji. Są to:
  • Atakujący,
  • Rozgrywający,
  • Środkowy,
  • Przyjmujący,
  • Libero.

Atakujący jest to zawodnik, który ma za zadanie kończyć akcję i zdobywać punkty dla swojego zespołu. Ze względu na charakterystykę swojej pozycji, zawodnicy ci najczęściej kończą z największym dorobkiem punktowym. Są również nazywani prawo skrzydłowymi, ponieważ w aż pięciu ustawieniach kończą na prawym skrzydle. Zawodnik na pozycji atakującego gra po przekątnej z rozgrywającym i najczęściej wykorzystuje piłki, które od niego dostaje.

Zawodnik na kolejnej pozycji, czyli rozgrywający jest odpowiedzialny za kierowanie akcji. Zależy od niego który z kolegów z drużyny otrzyma piłkę i jak potoczy się akcja. Rozgrywający najczęściej otrzymuje piłkę od przyjmującego lub libero. Ma za zadanie zmylić blok przeciwnika i tak podać piłkę atakującego, żeby ten bez problemu mógł zdobyć punkt. Ma on czynny udział w każdej akcji zespołu i najczęściej to do niego należy drugie odbicie piłki.

Do dwóch kluczowych zadań środkowego należą atakowanie na środku siatki i obrona. Blokuje on akcje ofensywne przeciwników, operując na środku siatki. Bierze również udział w akcjach ofensywnych swojej drużyny najczęściej poprzez atak z pierwszego tempa. Gdy znajduje się w linii obrony, to może zmienić się z libero. Warto wiedzieć, że jest to również często najwyższy zawodnik z zespołu.

Przyjmujący to zawodnik, który bierze udział i w defensywie i w ataku. Aż w pięciu ustawieniach gra na lewym skrzydle w przeciwieństwie do atakującego. Najczęściej zdobywa punkty z głębi pola lub skrzydła. Jest to bardzo wymagająca pozycja, ponieważ należy do niego wiele zadań w różnych sektorach boiska. Zawodnik ten musi być niezwykle wszechstronny i skoncentrowany. Istotnym faktem jest, że jednocześnie na boisku znajduje się aż dwóch przyjmujących.

Ostatnią pozycją jest libero, czyli zawodnik, który specjalizuje się w grze obronnej i przyjmowaniu zagrywek. Do jego zadań należy również asekuracja, a gdy znajdzie się w linii ataku, to wymienia się ze środkowym. Zawodnik ten nie bierze udziału w akcjach ofensywnych, ponieważ nie może atakować ani blokować. Z tego względu najczęściej nie zdobywa żadnych punktów podczas meczu. Jest on kluczowym zawodnikiem w grze obronnej, bo to w dużej mierze od niego zależy czy jego drużyna straci punkt, czy też nie.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments