ZAMOŚĆ: Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

0
197

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity. To jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Jest wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Projekcje filmowe najwybitniejszych dzieł światowego dokumentu odbędą się w CKF „Stylowy” w dniach 10-12 września 2021.

Program Weekendu z Festiwalem MDAG 2021:

10.09.2021 | piątek

18:30 NAJPIĘKNIEJSZY CHŁOPIEC NA ŚWIECIE 

Szwecja, 2021, 93 min, reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri

W 1970 roku Luchino Visconti szukał młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Visconti okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Ten przydomek przykleił się do Björnana resztę życia i stał się jego przekleństwem. Film ukazuje kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym, które dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #metoo.

20:15 STAMBUŁ BEZ SMYCZY 

USA, 2020, 70 min., reż. Elizabeth Lo

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, gdzie przeżycie każdego dnia to dla nich walka. Nasi bohaterowie zaprzyjaźniają się z grupą młodych Syryjczyków, którzy, tak jak oni, nie mają dachu nad głową. Po raz kolejny widzimy, jak wspaniała może być więź człowieka z czworonogiem.

11.09.2021 | sobota

17:30 TAŃCZĄCA Z REKINAMI 

Australia, 2020, 90 min., reż. Sally Aitken

Zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania – Valerie Taylor, której nieustraszona pasja do rekinów nie zna granic. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, dzięki czemu np. współpracowała ze Spielbergiem przy „Szczękach”.

19:15 GORBACZOW. RAJ 

Łotwa, Czechy, 2020, 100 min., reż.Witalij Manski

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Program pieriestrojki i głasnosti Gorbaczowa miał naprawić państwo. Jednak jego własny naród oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem dawny przywódca żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.

12.09.2021 | niedziela 

17:00 POLAKÓW PORTRET WŁASNY 

Polska, 2021, 110 min., reż. Jakub Drobczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz

„Kończą się małżeństwa. Kończą się życia. Będzie ciężko, jak to wszystko się skończy. Dobrze, że chociaż z wami mogę porozmawiać. W cudzysłowie, oczywiście” – mówi Piotr, który od miesiąca siedzi zamknięty we własnym mieszkaniu. W tej samej sytuacji znaleźli się praktycznie wszyscy Polacy. W izolacji czekają na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności. Film stanowi roczny zapis pandemicznej rzeczywistości w Polsce.

19:00 ŚLEDZTWO W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI 

Chile, Niemcy, Hiszpania, 2020, 86 min., reż. Maite Alberdi

83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani. Prawdziwym powodem ich nieszczęścia jest jednak coś innego… Ten nominowany do Oscara film to wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji.

Bilety na 1 film: 10 zł (ulg.), 12 zł (norm.), karnet na wszystkie filmy: 60 zł 

źródło: CKF “Stylowy”

18mdag weekend z festiwalem plakat net 2 1 ZAMOŚĆ: Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Poprzedni artykułUroczyste obchody 101. rocznicy Bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2021 [RELACJA]
Następny artykułZamojskie ZOO ma nową mieszkankę. Poznajcie Marię
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments