Wojsko wzywa! Trwa kwalifikacja wojskowa w Zamościu i regionie

0
458
Kwalifikacja wojskowa, Zamość, fot. 2LBOT

Ponad 18 500 młodych mężczyzn i kobiet przystąpi w tym roku do kwalifikacji wojskowej w regionie lubelskim. Przy komisjach swoje punkty informacyjne przygotowali rekruterzy Lubelskiej Brygady OT, którzy zachęcają do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po blisko półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią powróciła kwalifikacja wojskowa. Na Lubelszczyźnie rozpoczęła się ona 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada. Przed powiatowe komisje obligatoryjnie stawi się w sumie ponad 18 500 18 i 19-latków. To podwójny rocznik, bowiem ubiegłoroczna kwalifikacja została przerwana przez pandemię koronowirusa.

Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 24 lokalizacjach. Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu powiatu i orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych pojawią się rekruterzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią korzyści, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z rekruterami można również umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, korzystając ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i podjąć decyzje dotyczące dalszego rozwoju życiowego. Służba w WOT stwarza możliwość pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Przypomnijmy, kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają:

  • mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kat. B),
  • kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierające lub kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych,
  • osoby, która ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Materiał nadesłany

 

Poprzedni artykułNowy termin rajdu rowerowego “Rodzina, Rower, Radość”. Ponownie uruchomiono zapisy.
Następny artykułPożar domu. Poparzona kobieta trafiła do szpitala
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments