Ule z bębnów starych pralek. Pasieka z recyklingu zainauguruje działalność w Zamościu

0
698
fot. UM Zamość

W poniedziałek, 16 sierpnia o godz. 12.00 Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Piotr Zając uroczyście otworzy pasiekę z recyklingu, która stanie przy ulicy Strefowej. Do budowy charakterystycznych uli wykorzystano m.in. bębny od pralek. Miejska pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

 

Czerwone pojemniki na początek

„Od października 2020 roku mieszkańcy Zamościa mogą korzystać z dziesięciu czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Pragnę dziś podziękować za zaangażowanie na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Dzięki temu, że zamościanie tak chętnie korzystają z czerwonych pojemników oraz naszej infolinii 572 102 102, dziś realizujemy nasze zobowiązanie, że śmieci zamieniamy w ule” – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. „Przystąpienie naszego miasta do projektu Elektryczne Śmieci jest potwierdzeniem prowadzonej od lat polityki proekologicznej, ale także wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców. Warto przypomnieć, że zalegające w domach, mieszkaniach czy instytucjach elektryczne śmieci zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które mogą stanowić istotne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Bardzo się cieszę z tego, że miejska pasieka z recyklingu będzie miejscem nowoczesnej edukacji ekologicznej oraz stałym wezwaniem do troski o przyrodę” – mówi Piotr Zając, Zastępca Prezydenta Miasta Zamościa.

Ul z pralki?

Trzy charakterystyczne ule typu wielkopolskiego zostały w części wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorem projektu ula jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz, który zadbał o nowoczesne wzornictwo, ale także o funkcjonalność domu dla pszczół. „Miejska pasieka z recyklingu wyróżnia się w scenerii miasta. Uwagę kradnie obudowa korpusa, która została wykonana z bębnów od pralek. Wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązują do plastra miodu”- tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Wokół uli staną tablice edukacyjne informujące o selektywnej zbiórce elektrycznych śmieci, budowie ula oraz roli pszczół w całym ekosystemie.  „Stawiając miejską pasiekę w Zamościu chcemy pokazać mieszkańcom, że oddając elektroodpady do czerwonych pojemników lub korzystając z infolinii dają rzeczom drugie życie. Okazuje się, że zużyta pralka może być częścią domu dla pszczół” – podkreśla Gabriela Leszczyńska, prezes organizacji odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego AURAEKO.

Nowoczesna edukacja

Pasieka będzie pod opieką zawodowego pszczelarza, który zadba o dobrostan pszczół i przeprowadzi miejskie miodobranie. W ciągu roku miasto przy wsparciu Fundacji Odzyskaj Środowisko przeprowadzi akcje edukacyjne w czasie których będzie można oddać elektryczne śmieci, poznać ich dalszą drogę, ale także z bliska poobserwować pracę pszczół, poszukać królowej w ulu oraz spróbować zamojskiego miodu. 

Uroczyste otwarcie pasieki nastąpi 16 sierpnia o godz. 12.00.

– materiał nadesłany

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments