Kredyt hipoteczny – kompendium wiedzy

0
143

Własny dom czy mieszkanie to marzenie wielu osób, niemniej jednak rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że nie sposób sfinansować ich zakupu z bieżących dochodów, a często nawet i oszczędności. Z pomocą przychodzą banki, które udzielają kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jak uzyskać kredyt hipoteczny i kto może się o niego starać?

Wybór nieruchomości

Pierwszym krokiem do uzyskania kredytu hipotecznego jest wybór nieruchomości, którą chcielibyśmy kupić. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ kredyt udzielany jest niejako pod zastaw mieszkania lub domu. Nie ma jednak znaczenia, czy zdecydujemy się na nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Za konkretnym mieszkaniem lub domem podąża również cena – im wyższa, tym większy wkład własny będziemy musieli posiadać, aby uzyskać kredyt. Banki określają go zwykle jako procent wartości nieruchomości – wkład własny obecnie waha się w przedziale od 10 do nawet 30 procent. Co ciekawe, kredyt hipoteczny można uzyskać nie tylko w przypadku chęci zakupu mieszkania lub domu. Środkami z niego pochodzącymi może zostać sfinansowany zakup innej nieruchomości, na przykład garażu czy lokalu gospodarczego.

Kto może uzyskać kredyt hipoteczny?

O kredyt hipoteczny mogą starać się osoby, które posiadają wysoką zdolność kredytową. Banki stawiają bowiem kredytobiorcom o wiele bardziej surowe wymagania, niż w przypadku na przykład kredytu gotówkowego. Dzieje się tak ze względu na kwotę kredytu, która może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Kredytobiorca musi więc posiadać stosunkowo wysokie dochody miesięczne, a także stałe ich źródło. Banki w szczególności cenią kredytobiorców, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W ocenie zdolności kredytowej bierze się również pod uwagę średnie koszty życia w danej miejscowości, liczbę członków rodziny pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy czy historię kredytową. Procedurę oceny zdolności kredytowej poprzedza złożenie wniosku oraz dostarczenie niezbędnej dokumentacji, na przykład potwierdzającej miesięczne dochody czy ich źródło. Od momentu złożenia wniosku kredytowego do czasu otrzymania akceptacji lub odmowy udzielenia kredytu mija zwykle kilka tygodni.

Jak wybrać ofertę kredytu hipotecznego?

W wyborze dobrej oferty kredytowej pomocna może okazać się porównywarka kredytów hipotecznych na https://mieszkanienakredyt.pl. Dzięki niej zestawimy najkorzystniejsze oferty, jakie obecnie dostępne są na rynku kredytowym. Potencjalni kredytobiorcy zwykle zwracają dużą uwagę na oprocentowanie kredytu czy prowizję bankową. Nic dziwnego – ostatecznie to one kształtują wysokość kosztów, które będziemy musieli ponieść. Niemniej jednak warto również sprawdzić, na jaką kwotę bank może udzielić nam kredytu (niektóre instytucje określają maksymalne stawki) oraz jakie wymagania stawia kredytobiorcy konkretny bank. Pamiętajmy, że mamy prawo złożyć więcej, niż jeden wniosek o kredyt hipoteczny w tym samym czasie. Nawet, jeśli uzyskamy odmowę jednego z banków, nie oznacza to, że inny bank nie będzie skory do przyznania nam kredytu.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments